#StayHappening
Tue, 15 Dec, 2026 at 08:00 pm UTC+01:00

Joel Lyssarides Trio | Fasching, Stockholm

  • Fasching · Stockholm
Fasching Publisher / Host Fasching
Share
Joel Lyssarides Trio | Fasching, Stockholm
Advertisement
Tillsammans med basisten Niklas Fernqvist och trummisen Rasmus Blixt har Joel Lyssarides mejslat fram ett kristallklart och omedelbart igenkännbart uttryck, där substans, djup och känsla väger tyngre än spektakulära koncept och ren virtuositet.
Lyssarides är sprungen ur den svenska traditionen av framstående jazzpianister, men har sedan länge lämnat stil- och genregränser bakom sig. De senaste åren har han rört sig fritt mellan olika musikaliska sammanhang: som pianist vid sidan av Nils Landgren, i e.s.t.-hyllningsprojektet med Dan Berglund och Magnus Öström och senast på Fasching i ett specialskrivet projekt för piano, trombon och stråkar – en blinkning till jazzklassikern With Strings. Han har också komponerat för popproduktioner och tv-spel.
Men det är runt den egna trion som hjärtat i Lyssarides musik finns. Trions senaste album, Late on Earth, har vuxit fram under mer än fyra år i nära samarbete med producenten Andreas Brandis och spelades in i legendariska Bauer Studios. Processen fick Lyssarides att släppa tanken på perfektion och våga ta större musikaliska risker.
”Andreas uppmuntrade mig att ta risker och släppa tanken på perfektion. Det är ofta de små imperfektionerna som får musiken att komma till liv”, säger Lyssarides.
Resultatet är hans hittills mest personliga och ärliga album – och den första med låtar som går i dur.
LINEUP:
Joel Lyssarides – piano
Niklas Fernqvist – bas
Rasmus Blixt – trummor
Advertisement

Event venue

Fasching, Kungsgatan 63,Stockholm, Sweden

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Stockholm

Stockholm is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.