Advertisement
Yhdeksällä Grammyllä ja musiikin Pulitzerilla palkittu trumpetisti Wynton Marsalis konsertoi 15-henkisen Jazz at Lincoln Center Orchestran kanssa 2. joulukuuta Madetojan salilla.Konsertissa kuullaan myös orkesterin omaa Big Band Holidays -tuotantoa, jossa jazz kohtaa joulun. Kokoonpanon laulusolisteja ovat Catherine Russell and Georgia Heers.
🎶Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis
📅Ke 2.12.2026 klo 19, ovet auki klo 18
📍Madetojan sali
🎫 Liput 79€ (Lipun hintaan lisätään lippu.fi-tilausmaksut (alk. 1,50 € + 0,65 % tilauksesta))
⌚️Kesto noin 2 tuntia sisältäen noin 25 minuutin väliajan
Konsertin tuottavat yhteistyössä Oulu2026, Oulun Musiikkijuhlat ja Oulun Musiikkikeskus.
WYNTON MARSALIS
Wynton Marsalis on yksi maailman eturivin jazzmuusikoista ja Jazz at Lincoln Centerin taiteellinen johtaja. Hän syntyi New Orleansissa vuonna 1961 ja on arvostetun jazzpianistin ja musiikkipedagogin Ellis Marsalis Jr.:n poika. Marsalis teki levytysdebyyttinsä vuonna 1982 ja on sittemmin äänittänyt yli 100 jazz- ja klassisen musiikin albumia.
Hän on voittanut yhdeksän Grammy-palkintoa ja hänen jazzoratorionsa Blood on the Fields on ensimmäinen jazzteos, jolle on myönnetty Pulitzer-musiikkipalkinto.
Marsalis on edelleen ainoa muusikko, joka on voittanut samana vuonna Grammy-palkinnon kahdessa kategoriassa – jazzissa ja klassisessa musiikissa.
Marsalis on vakiinnuttanut asemansa kansainvälisesti arvostettuna muusikkona, säveltäjänä, orkesterinjohtajana ja amerikkalaisen kulttuurin puolestapuhujana. Säveltäjänä hänen tuotantoonsa kuuluu yli 600 alkuperäisteosta.
JAZZ AT LINCOLN CENTER ORCHESTRA
Jazz at Lincoln Center Orchestra koostuu 15 huipputason jazzsolistista ja yhtyesoittajasta. Orkesteri on toiminut Jazz at Lincoln Centerin residenssiorkesterina vuodesta 1988 ja viettää yli kolmanneksen vuodesta kiertueilla ympäri maailmaa.
Orkesterin ohjelmisto on laaja-alainen ja ulottuu harvinaisista historiallisista sävellyksistä Jazz at Lincoln Centerin tilausteoksiin.
Suomen vierailusta erityisen merkittävän tekee se, että Wynton Marsalis jättää tehtävänsä Jazz at Lincoln Centerin johdossa neljän vuosikymmenen jälkeen ensi vuonna.
LIPUNMYYNTIPAIKAT
– Lippu.fi kautta maan
– Oulun Limingantullin Prisman infopiste
– Kaikki R-kioskit
– Oulun Musiikkikeskuksen päärakennuksen aulassa oleva lippu.fi:n lipunmyyntiautomaatti
– Ovelta tuntia ennen konserttia jos lippuja jäljellä
Advertisement
Event Venue
Madetojan sali, Leevi Madetojan katu 3, 90140 Oulu, Leevi Madetojan katu 3, FI-90140 Oulu, Suomi, Oulu, Finland
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.




