Advertisement
Høvdingen – Det levende ler får et efterliv som AR-værkD. 17. oktober kl. 14–17 slutter udstillingen Det levende Ler - Skab med Anne Marie Carl-Nielsen, og alle er inviteret til finissage og indvielse af AR-værket Oprindelse af Sophie Hjerl.
(Ingen tilmelding / gratis)
Når udstillingen slutter, brændes Høvdingen – Det levende ler ikke. Fællesværket fortsætter i stedet som et Augmented Reality-værk (AR-værk) skabt af kunstner Sophie Hjerl.
Undervejs i udstillingsperioden affotograferes det store lerarbejde som et 3D-scan. Scanningen bearbejdes kunstnerisk og omsættes til en digital skulptur, der kan opleves via ens mobiltelefon. Som et digitalt spor finder man sidenhen værket på udvalgte steder udendørs på Godsbanen og på Christiansborg Slotsplads i København, hvor det træder frem i omgivelserne omkring sig.
Den form, der er skabt i fællesskab, lever videre som et midlertidigt monument. Et nyt offentligt værk, båret videre af din og fællesskabets skaberkraft.
Se mere her: https://godsbanen.dk/kalender/hjerl/
En del af udstillingsprogrammet Det Levende Ler - Skab med Anne Marie Carl-Nielsen.
Se hele udstillingsprogrammet: https://godsbanen.dk/kalender/type/ler/
Det levender ler - Skabe med Anne Marie Carl-Nielsen er produceret af Godsbanen og kurateret af kurator og projektleder Ditte Knus Tønnesen. Den er blevet til i tæt samarbejde med Museum Odenses nye forskningscenter, Anne Marie Carl-Nielsen Centret ved centerleder Emilie Boe Bierlich og kunstfaglig konsulent Laura Nørholt samt scenograf Astrid Lindgreen Hjermind.
Tak til Museum Odense for udlån af værker af Anne Marie Carl-Nielsen.
Udstillingen er støttet af Carl Nielsen og Anne Marie Carl-Nielsens Legat.
Sponsorer: Bent Brandt, Hammerhøj Teglværk og DanKalk.
Se meget mere om udstillingen og Anne Marie Carl-Nielsen: https://godsbanen.dk/detlevendeler/
Advertisement
Event venue
Karen Wegeners Gade 8, 8000 Aarhus, Denmark, Assensgade 19, 8000 Aarhus C, Danmark, Arhus, Denmark
Tickets