#StayHappening
Fri, 16 Oct, 2026 at 05:00 pm UTC+02:00

Ind med 4-toget

  • Ernst Kapers Vej 1, 2450 Copenhagen, Denmark · Frederiksberg
Sydhavn Station Publisher / Host Sydhavn Station
Share
Ind med 4-toget
Advertisement
Aldrig er det sket før - Kunstnersammenslutningen Jylland ankommer til København - med 4-toget!
Fernisering: 16. oktober kl 17 - 20.00.
Udstillingsstedet Sydhavn Station
Ernst Kapers Vej 1, 2450 København Sv.
Åbningstider: 16. oktober - 15. november 2026.
Torsdag - søndag 13-17.00.
Siden 1978 hvor KSJ blev grundlagt, har udgangspunktet været, at der også skulle være god kunst at opspore uden for hovedstaden. Denne æra slutter nu! - d. 16. oktober træder vi, KSJ, ind på de bonede gulve på Udstillingsstedet Sydhavn Station :- )
Som vores forgænger H.C. Andersens - og mange andre før, træder vi ned i de samme spor og tanker om det at være rejsende. På udstillingen Ind med 4-toget viser 30 nulevende kunstneres perspektiver på det at rejse, at være undervejs og på fænomener som afstand, ankomster, afgange og destinationer.
I centrum af udstillingen møder man et stort diorama, hvor modeltog i forskellige størrelser og mærker kører rundt i et landskab opbygget af kunstværker. Togene selv er også ladet med mini-værker, der bevæger sig gennem det skulpturelle landskab. Som skyer på et landskabs himmel hænger en række kunstværker på væggene - heriblandt information om det nye ”Guld-klippekort”, der gør det muligt at rejse uden smartphone side om side med AI-billeder af fremtidens S-togs station.
S-togsstationerne har, som mange andre offentlige rum og institutioner, gennemgået en digitaliseringsproces. Opholdsrum og personkontakt er reduceret, og tryghed skabes i stigende grad gennem teknologi og overvågning. Nostalgien, som mange forbinder med de gamle tog og stationer, kan være svær at finde i effektivitetens tidsalder med mængder af billige flyrejser - hvor destinationen har overtaget processen med at bevæge sig derhen.
I den gamle DSB-plakatfrise i stationens forhal og på billboardet ved indgangen til stationen er der skabt en grafisk collage af postkort fra de medvirkende kunstnere. Postkortene er skrevet, lavet og sendt fra destinationer i sommeren 2026. Nogle er nået frem, nogle er returneret, og andre er endt i DAO’s store sorte hul. I mange tilfælde er hilsnerne, ude fra de fremmede himmelstrøg, nu dækket af DAO-mærker og QR-koder.
Det er nu blevet efterår - og turen for medlemmerne i KSJ går til København. Så må vi se, hvor det fører os videre hen - men helt sikker til et sted ude i provinsen igen.
Kunstner som er hoppet på toget - Anna Bak - Birgit Johnsen og Hanne Nielsen - Bodil Nielsen - Camilla Nørgård - claus ejner - Erland Knudssøn Madsen - Eva Öhrling - Henrik Menné - Jens Axel Beck - Jesper Rasmussen - Jette Ellgaard Kristensen - Jette Gejl Kristensen - Karen Havskov Jensen - Karin Lind - Klavs Weiss - Kristoffer Ørum - Lars Worm - Lise Nørholm - Louise Sparre - Marianne Hesselbjerg - Marianne Jørgensen - Michael Boelt Fischer - Mie Frederikke Fischer Christensen og Margaux Parillaud - Nanna Starck - Pernille With Madsen - Peter Holm - Randi Jørgensen og Katrine Malinovsky - Sonja Lillebæk Christensen
Kontaktpersoner, medlemmer af USS, KSJ og arrangører af udstillingen: Mie Frederikke Fischer Christensen.
Skriv til: [email protected]
Udstillingen er støttet af Poul Johansen Fonden, Lizzi og Mogens Staal Fonden, Kgs. Enghave Lokaludvalg og Københavns Kommune. Plakater og Billboard er støttet af 15. Juni Fonden (gennem Sydhavn Station)
Advertisement

Event venue

Ernst Kapers Vej 1, 2450 Copenhagen, Denmark, Ernst Kapers Vej 1, 2450 København SV, Danmark, Frederiksberg, Denmark

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Frederiksberg

Frederiksberg is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.