#StayHappening
Tue, 08 Sep, 2026 at 07:00 pm

Imran Rashid: Sanseløs - AI & Kampen for det frie sind

  • Kulturhus Risbjerggaard · R
Imran Rashid Publisher / Host Imran Rashid
Share
Imran Rashid: Sansel\u00f8s - AI & Kampen for det frie sind
Advertisement
Hvordan påvirker kunstig intelligens vores måde at tænke, føle og være mennesker på?
Med afsæt i sin nye bog Sanseløs – AI og kampen for det frie sind, der udkommer den 27. august 2026, tager speciallæge, forfatter og modtager af Rosenkjærprisen 2024, Imran Rashid, publikum med på en tankevækkende rejse gennem menneskets udvikling – fra instinkter og fællesskaber til en tid, hvor kunstig intelligens, algoritmer og digitale platforme i stigende grad præger vores opmærksomhed, relationer og beslutninger.
I foredraget dykker Imran Rashid ned i bogens centrale temaer og undersøger, hvordan den teknologiske udvikling påvirker vores mentale sundhed, vores evne til fordybelse og vores frihed til selv at tænke og mærke. Med afsæt i forskning, aktuelle eksempler og egne erfaringer giver han perspektiver på, hvordan vi kan navigere i en digital virkelighed uden at miste forbindelsen til os selv og hinanden.
Et aktuelt og tankevækkende foredrag om kunstig intelligens, menneskelighed og kampen for at bevare et frit sind i en digital tidsalder.

?️ Læs mere og køb billet via link i biografien eller på hjemmesiden

Vi glæder os!
Mvh Kulturkontoret
Advertisement

Event venue

Kulturhus Risbjerggaard, Hvidovrevej 243, 2650 Hvidovre, Danmark, R, Denmark

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you