Lars Nylin som tillsammans med vännen William Bülow O’Nils startat Fred Åkerströmsällskapet gav för ett par år sedan ut en bok med Fred Åkerströms efterlämnade dikter. Och som en motreaktion på att man ofta säger om Fred Åkerström att han till skillnad från Cornelis Vreeswijk bara tolkade andras verk och inte skrev något eget, så är vi fyra låtskrivare som tagit oss an Freds dikter och ställt oss i hans spegelbild. På skivan är det tonsättingar av Daniel Östersjö, Maria L Hallengren, Rebecka O’Nils och William Bülow O’Nils. Daniel, Maria och William sjunger var sin av sina egna tonsättningar, men sedan också någon av de andras, och hamnar på så sätt också paradoxalt nog i Freds gamla fack, uttolkarens.
Hommage till Fred Åkerström består av Daniel Östersjö (sång, piano, gitarr, dragspel), Maria Hallengren (sång, tvärflöjt och piano) och William Bülow O'Nils (sång, gitarr och banjo)
Detta är den officiella releaskonserten för skivan Spegelbilder. Kvällen kommer också bjuda på andra låtar som har att göra med Fred Åkerström på ett eller annat sätt.
Event venue
Pygméteatern, Vegagatan 17, 113 29 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden