Advertisement
🎅 TOMTE-RIDE 2026📍 Samling: Kl. 10.30 på Jägersro parkering, vid travbanan
🕚 Avgång: Kl. 11.00
📌 OBS! Glöm inte betala parkering med appen Parkster.
(Första tre timmarna är gratis)
Vi samlas på samma tid och plats som förra året. Kortegen avslutas också där, så det är lätt att transportera hojen dit med släp eller skåpbil.
Kom i tid! Vi tar gruppbilder innan avfärd. Vägarna är redan planerade – två motorcyklar (eller en bil med kamera) leder kortegen. Vi kör in till Malmö, förbi kända platser och torg. Vänligen håll trafikreglerna och kör inte om ledarna.
🚦 Körtid: Ca 2 timmar inklusive två pauser. Man får såklart avvika när man vill.
❓ FAQ – Vanliga frågor:
Är mopeder och ATV:er välkomna?
Ja! Alla som brinner för gemenskap på hjul är välkomna, så länge man kör ansvarsfullt. Vi håller ett lugnt tempo, men på vissa vägar kan det var tufft för 30-moppar att hänga på. Trikes och fyrhjulingar: kör gärna sist i ledet. Av säkerhetsskäl undanbedes vanliga bilar och EPA-traktorer.
Måste jag vara utklädd till tomte?
Någon form av julklädsel är obligatorisk – det är en TOMTE-ride! En tomteluva på hjälmen är ett minimikrav. Gärna pyntade hojar också!
Var köper man en billig tomtedräkt?
DollarStore, ICA, Clas Ohlson, ÖoB och Biltema brukar ha bra och billiga alternativ. Vill du kan du även ta med polkagrisar att dela ut.
Hur fäster man luvan på hjälmen?
Vi brukar använda små bitar vävtejp, men bara kreativiteten kan sätta stopp här. Tips: packa luvan med någon fyllning så den ser bättre ut.
Vad händer vid dåligt väder?
Kyla klarar vi, men inte snö. Om vädret blir för dåligt ställer vi in och meddelar nytt datum här i evenemanget.
Hjärtligt välkomna! 🎄 Visa mindre
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Jägersro Trav, Jägersro travbana, SE-212 37 Malmö, Sverige, Malmö, Sweden
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.