Advertisement
Hvordan bliver en donation i Danmark til en bil, der ender som konkret hjælp i Ukraine?Kom til en personlig aften på Molsværket, hvor Natalia Krasnianska og Jesper Lindholt fortæller om hjælpearbejdet til Ukraine: fra donationen af en bil i Danmark til den dag, hvor bilen bliver afleveret og taget i brug i Ukraine.
Natalia Krasnianska (på billedet her) er ukrainer og bosat på Mols. Hun har selv kørt biler fra Danmark til Ukraine og fortæller om sine rejser i 2025 og 2026. Hun deler oplevelser fra turene, møder med mennesker undervejs og fortæller om, hvordan det er at køre fra Danmark og ind i et land, der er i krig.
Hvordan er det at være på vejene gennem Europa med en doneret bil? Hvor ender bilerne, og hvem får dem? Og hvad betyder de for mennesker, der lever tæt på krigen?
Natalia viser sine billeder fra Ukraine og fortæller om mødet mellem Danmark og Ukraine, både kulturelt og menneskeligt.
Jesper Lindholt, stifter af Biler til Ukraine, deltager online direkte fra centrum af Kyiv. Her vil han fortælle om Biler til Ukraines arbejde, organisationens historie siden 2014 og om de konkrete behov, som møder dem i Ukraine. Der bliver også mulighed for at stille spørgsmål direkte til Jesper. Han tager os med bag om arbejdet og deler historier og erfaringer fra sine mange rejser til Ukraine
Efter foredraget fortsætter aftenen med ukrainsk mad tilberedt af ukrainere. Her kan vi mødes omkring maden og få mulighed for at smage nogle af Ukraines retter.
Alle billetindtægter fra både foredraget og den ukrainske middag går ubeskåret til Biler til Ukraine. Din billet er ikke bare en billet - den er med til at få en bil hele vejen fra Mols til Ukraine.
Det bliver en aften med personlige fortællinger, billeder, ukrainsk mad og mulighed for at stille spørgsmål og være sammen om et konkret formål.
Find din billet her https://www.yourticket.dk/?ytfilterarrid=1535
Advertisement
Event venue
Molsværket, Lyngevej 18, 8420 Knebel, Denmark, Lyngevej 18, 8420 Knebel, Danmark, Ebeltoft, Denmark
Tickets