Advertisement
Hør Andreas Christensen fortælle om livet som feltpræst til et tankevækkende foredrag i FOF Aarhus.Omkring 100 danske sognepræster har også en militæruniform hængende i skabet. De følger de danske soldater – både herhjemme og på udsendelser rundt omkring til verdens brændpunkter.
Andreas Christensen har i næsten 30 år arbejdet både som sognepræst og som præst i Forsvaret. Han har været udsendt til blandt andet Afghanistan, Irak, Libanon og Guineabugten og har mødt mennesker i nogle af de mest alvorlige situationer, livet kan byde på.
Dette foredrag er et personligt og nærværende foredrag om livets svære stunder og store spørgsmål, men Andreas formår samtidig at gøre det både levende og underholdende. Det bliver en særlig aften, når han deler sine oplevelser som præst i forskellige dele af verden og fortæller om mødet med mennesker og situationer, hvor livet bliver sat på spidsen. For hvordan er det egentlig at være præst, når man står midt i krig og samtidig skal forholde sig til livets store spørgsmål?
Om Andreas Christensen:
Andreas Christensen er cand.theol., sognepræst og stabspræst ved Forsvarsakademiet med mange års erfaring som feltpræst og udsendelser til bl.a. Afghanistan, Irak, Libanon og Kosovo. Han er desuden foredragsholder, underviser og engageret i hjemløsesagen.
Advertisement
Event venue
Solsalen, Ingerslevs Boulevard 3B, 8000 Aarhus C, Danmark, Arhus, Denmark
Tickets
Discover more events by tag
Conferences in ArhusPublic-speaking in ArhusEducation in ArhusMotivational in ArhusPhotography in ArhusHistory in Arhus