Advertisement
Historisk utställning: Dyrgripar, häxor och bränderAvtäckning av minnessten för häxprocesserna på Södermalm. Föreläsningar av bland annat Dick Harrison. 6 sep–15 nov i Katarina kyrka.
--
Katarina kyrkas historia är full av dramatik. I utställningen visas valda delar av kyrksilvret och några av kyrkans pampigaste dräkter och textilier. Men nu uppmärksammas även de mörka år då häxfebern drog genom Stockholm samt de två tillfällen då Katarina kyrka drabbades av bränder, 1723 och 1990.
Efter den senaste branden uppstod en stark, lokal rörelse för återuppbyggnaden av kyrkan, vilken byggdes upp igen på rekordtid. Nu visar vi en del av de kläder och föremål som kunde räddas undan den förödande branden.
Katarina kyrkas historia rymmer både ljusa och mörka perioder – under häxprocesserna 1676 hölls förhören med några av Södermalms anklagade häxor i Katarina kyrka. Utställningen sammanfaller med 350-årsdagen för avslutandet av den åtta år långa häxhysteri som pågick i Sverige och som fått namnet ”Det stora oväsendet”.
För att uppmärksamma dem som föll offer för dessa orättfärdiga anklagelser och villfarelser avtäcks i samband med utställningen en minnessten på Katarina kyrkogård.
HÄNDELSER I KATARINA KYRKA UNDER UTSTÄLLNINGSPERIODEN
Sön 6 sep 14.00 – Vernissage
Sön 13 sep 17.00 – Elden och skatterna – konserten.
På valdagen och i samband med utställningen, bjuder Katarinakörerna in till mini-festiVal, vilken också inkluderar release av Gregory Lloyds verk Stellarum. Kom och gå som du vill! Fri entré.
Sön 27 sep 14.00 – Hela kyrkan brinner! Föreläsning av Leif Svedlund.
Sön 11 okt 14.00 – När häxbålen brann i Stockholm. Föreläsning av Dick Harrison.
15.30 – Avtäckning av minnessten vid Katarina kyrkas sydöstra hörn.
Sön 25 okt 14.00 – Guds öga på församlingen. Föreläsning av Cecilia Candréus.
Sön 8 nov 14.00 – Om Katarina och landskapets historia. Föreläsning av Maja Hageman.
Advertisement
Event venue
Katarina kyrka, Högbergsgatan 13, SE-116 20 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden
Tickets