Advertisement
🎉 8 december är det 400 år sedan Kristina Augusta av Vasaätt föddes på slottet Tre Kronor, och det skall vi fira med ett sällan skådat kalas. Festligheterna sker i hennes mentor, förmyndare och Sveriges rikskansler Axel Oxenstiernas begravningskyrka. Jäders Kyrka - Kafjärdens församling i Eskilstuna kommun. 🔥 Vi börjar festligheterna redan vid kyrkbacken med eldiga överraskningar i vintermörkret. Vi bjuds på lite festlig dryck och ett litet smakprov från den storslagna banketten i Mantova (Italien)1655, som hölls till Kristinas ära på vägen ner till Rom och Vatikanen.
👨🏫 Väl sittandes i kyrkbänkarna börjar tillställningen med ett audiovisuellt föredrag om Kristinas liv i tre akter; barndom, furste och längtan. Presenterat av den lokala ciceronen och Kristina-kännaren Johan Bergquist.
💃 Paus 15 minuter
🤗 Nu blir det musik! - Ensamble Zellbell gästar firandet!
🎻 En nybildad barockensemble med fokus i att forska om och framföra unik historisk musik från olika delar av Europa. Musiken återfinns i historiska notsamlingar på olika bibliotek och i olika arkiv. Ensemblen leds av barockviolinisten Rebecka Karlsson och dess medlemmar är välkända musiker på både den svenska och den internationella barockmusikscenen, alla specialiserad i uppförandepraxis och historiskt informerat spel. Ensemblen har sedan starten 2022 uppträtt flitigt, både i Sverige och utomlands.
🎶 Om musiken:
Under sin tid som regent bjöd Drottning Kristina in musiker från olika länder i Europa till sitt svenska hov. Vintern och våren 1654, Kristinas sista tid i Sverige innan hon abdikerade, var en mycket spännande tid då det vistades många intressanta musiker och tonsättare vid drottningens hov, däribland en grupp franska violinister med Pierre Verdier i spetsen och italienska musiker med Vincenzo Albrici i ledningen, det var även musiker från England på besök. Tillsammans med hovets svenska och tyska musiker lär dessa ha spelat för varandra och även tillsammans, ofta i drottningens närvaro, de lär ha kopierat varandras musik och på olika sätt inspirerat och berikat varandra. En del av musiken finns bevarad i den s.k. Dübensamlingen, en talrik notsamling efter hovkapellmästaren Gustav von Düben och som nu finns hos Uppsala universitetsbibliotek. I detta konsertprogram får vi höra unik musik från denna spännande tid!
Var: Jäders Kyrka
https://www.svenskakyrkan.se/kafjarden/jaders-kyrka
När: Söndag 6 december
Tid: 16:00 (programmet varar ca. 2 timmar)
Biljetter: Fri entré. OBS! Endast med förbokade biljetter via https://nortic.se/ticket/event/80340 ( Max 2 biljetter per person).
Varmt välkomna!
Advertisement
Event venue
Jäders kyrka, Jäders kyrka, Jäders kyrka, SE-635 05 Eskilstuna, Sverige, Eskilstuna, Sweden
Tickets
Discover more events by tag
Music in EskilstunaConcerts in EskilstunaOrchestra in EskilstunaPerforming-arts in EskilstunaHistory in EskilstunaEntertainment in Eskilstuna