Advertisement
Hvordan reagerer vi som mennesker, organisationer og samfund, når det uventede rammer? Hvad kan kriser lære os om fællesskab, ansvar og evnen til at stå stærkt sammen? Og hvilken rolle spiller religion og tro, når samfundet står over for kriser og usikkerhed? Vi får besøg af Kristian Lauta, professor i jura med speciale i katastroferet. Med afsæt i sin forskning, aktuelle kriser og samfundets beredskabundersøger han, hvad der sker med os, når det velkendte bryder sammen – og hvilken betydning fællesskab, mening og tro kan få i krisetider. Med et glimt i øjet siger han: Drop dåsemaden og skab tværreligiøse rum før krisen.
Vi begynder kl. 17.30 med oplæg og samtale. Herefter samles vi om et vegetarisk aftensmåltid og deler vores perspektiver ved bordene. Der vil være god tid til spørgsmål, refleksion og samtaler med mennesker med forskellige perspektiver og erfaringer.
Alle er velkomne – uanset tro, livssyn eller baggrund. Vi glæder os til en spændende og tankevækkende aften med god mad, nye perspektiver og meningsfulde samtaler.
Det er gratis at deltage, men husk at reservere plads: https://billetfix.dk/e/dinner-and-dialogue-hvad-gr-vi-nar-krisen-rammer/
Advertisement
Event venue
Gudrunsvej 82, 8220 Brabrand, Denmark, Gudrunsvej 82, 8220 Aarhus, Danmark, Arhus, Denmark
Tickets