Advertisement
Foredrag ved Karl Anker Jørgensen, professor ved Institut for Kemi på Aarhus Universitet.Prøv at kigge på dine hænder. De ligner hinanden, men de er ikke ens. Den ene er et spejlbillede af den anden – og netop dette enkle faktum gemmer på en af naturens mest fascinerende hemmeligheder.
Mange af livets vigtigste molekyler findes nemlig også som spejlbilleder. De består af præcis de samme atomer, men er opbygget forskelligt i rummet – ligesom dine to hænder. Og selv om de umiddelbart ser ens ud, kan de opføre sig vidt forskelligt. Naturen har truffet et bemærkelsesværdigt valg: I os mennesker er det ofte kun den ene af de to spejlbilledformer, derbruges til at bygge liv. Hvorfor er det vigtigt? Fordi kroppens receptorer fungerer som en højrehandske, der kun passer til en højre hånd. Passer molekylets form ikke, virker det anderledes – eller slet ikke. Derfor kan to molekyler, der kun adskiller sig ved at være spejlbilleder, give helt forskellige sanseoplevelser. Ét kan dufte af jordbær, mens dets spejlbillede dufter af basilikum. Og inden for medicin kan forskellen være endnu mere dramatisk: Den ene spejlbilledform kan helbrede, mens den anden kan være virkningsløs eller i værste fald forårsage alvorlige bivirkninger.
I dette foredrag tager vi dig med ind i spejlbilledemolekylernes forunderlige verden. Du vil opleve, hvordan de påvirker alt fra smag, duft og biologi til udviklingen af moderne lægemidler. Du vil også få et indblik i, hvordan kemikere i dag kan fremstille netop den ønskede spejlbilledform – en videnskabelig bedrift, der har revolutioneret den moderne kemi og kaldes asymmetrisk syntese. Når du forlader foredraget, vil du forhåbentlig aldrig se på dine hænder på helt samme måde igen.
Tilmeld dig her: https://unf.dk/aktiviteter/2026-11-05/dig-og-dit-spejlbillede-spejlbilledemolekyler/
Advertisement
Event venue
Ny Munkegade 118, 8000 Aarhus, Denmark, Ny Munkegade 118, 8000 Aarhus C, Danmark, Arhus, Denmark
Tickets