Advertisement
De dødes dage kan være en god anledning til at fordybe sig og i stilhed reflektere over døden … og livet.Horsens Kunstmuseum og Horsens Kommunes Biblioteker er gået sammen for at skabe rum til netop det: Et par rolige og stille timer på kunstmuseet, hvor du kan fordybe dig ved at læse i din egen medbragte bog, skrive i din yndlingsnotesbog eller nyde museets kunstværker i stilhed. Eller alle tre ting, hvis du har lyst. Du er velkommen til at læse eller skrive, fra du kommer, til du går, men du kan også deltage i skriverum og reflektionssamtale undervejs, hvis du har lyst.
Program:
Kl. 16.00 – 16.15: Fælles velkomst v. Horsens Kunstmuseum og Horsens Kommunes Biblioteker
Kl. 16.15 – 19.00: Silent Reading og Silent Writing
Kl. 16.15 – 16.45: Skriverum
Kl. 18.30 – 19.00: Fælles reflektionsamtale
Hvis du har lyst, kan du deltage i denne samtale, hvor vi slutter aftenen af i fællesskab og taler om vores oplevelser med fordybelsesrummet.
Medbring:
– en bog, du har lyst til at fordybe dig i et par timer
– en notesbog og skriveredskaber, hvis du planlægger at skrive
– din yndlingskop (vi sørger for kaffe og te)
– et par varme hyggestrømper, blødt og dejligt tøj og evt. et godt læsetæppe.
Arrangementet er gratis, men det er vigtigt, at du booker billet. Ellers ved vi ikke, hvor mange stole, vi skal finde frem og hvor meget kaffe, vi skal brygge.
Advertisement
Event venue
Carolinelundsvej 2, 8700 Horsens, Denmark, Carolinelundsvej 2, 8700 Horsens, Danmark, Horsens, Denmark
Tickets
Discover more events by tag
Books in HorsensWriting in HorsensLiterary-art in HorsensMindfulness in HorsensRelaxation in Horsens