#StayHappening
Thu Jun 03 2027 at 07:00 pm to 09:00 pm UTC+02:00

Beethovenfestivalen VII – Beethoven och Byström

  • Hötorget 8, 111 57 Stockholm, Sweden · Stockholm
Konserthuset Stockholm Publisher / Host Konserthuset Stockholm
Share
Beethovenfestivalen VII \u2013 Beethoven och Bystr\u00f6m
Advertisement
Sjunde symfonin med Göteborgs Symfoniker och Pekka Kuusisto.
Beethovens sjunde symfoni är utåtriktad och full av energi. Musik som vid den här konserten parats ihop med ett verk av Britta Byström: Voyages extraordinaires. Om Beethovens sjua säger hon att det är musik som tycks bära på en obesvarad gåta, något som inte låter sig fångas, men som väcks till liv vid varje ny lyssning.
Symfonin gjorde succé redan vid uruppförandet. Napoleon hade vid den här tiden belägrat Wien vilket påverkade Beethoven djupt. Andra satsen har därför tolkats som ett monument över människors lidande och finalen som en segervisst inspirerad triumf. Med sina kraftfulla rytmer är det en av Beethovens mest muskulösa symfonier.
Om sitt verk Voyages extraordinaires säger Britta Byström: ”Titeln har jag lånat från författaren Jules Verne – det är samlingsnamnet på hans stora romanserie om fantastiska eller i verkligheten omöjliga resor. Titeln kändes passande eftersom mitt verk är tänkt som fantastiska musikaliska resor, där lyssnaren via ett återkommande orkestralt förvandlingsnummer plötsligt förflyttas till en helt ny klangvärld. Jag tänker på verket som en sorts hyllning till konstens möjligheter att överskrida livets begränsningar.”
Vid den här konserten gästas Beethovenfestivalen av Göteborgs Symfoniker under ledning av förste gästdirigenten Pekka Kuusisto.
Advertisement

Event venue

Hötorget 8, 111 57 Stockholm, Sweden, Hötorget 8, SE-111 57 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Stockholm

Stockholm is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.