Advertisement
Utställningen Födas och att föda är en berättelse om det existentiella i att föda barn. Emilia kommer äntligen tillbaka till oss i oktober och håller flera visningar i utställningen!Under visningen berättar fotografen Emilia Bergmark-Jiménez om hennes personliga upplevelser av att närvara vid ett stort antal förlossningar, alla med sina unika förutsättningar och förlopp.
Utställningen är en resa in i människors mest intima rum och största ögonblick, en plats där allt förändras och tideräkningen börjar om på nytt. Det är samtidigt en resa in i Emilia själv, ett dop i fostervatten och en uppgörelse med rädslan för födandet, hennes egen och samhällets.
Barnvagnsvisning är den perfekta aktiviteten för dig som är föräldraledig eller är barnvakt åt en liten bebis. Här är det fritt fram för krypande, jollrande och skrikande bebisar samtidigt som du som vuxen får en introduktion till våra utställningar.
Tisdag 6 oktober
kl 10.45-11.15
Vi bjuder på fika efteråt!
Fri entré, drop in.
Advertisement
Event venue
Storgatan 46a, 903 26 Umeå, Sweden, Storgatan 46A, SE-903 26 Umeå, Sverige, Umea, Sweden
Tickets