Advertisement
Vår tids romanseHovedpersonen i Romanse, Anton, er Brecht-forsker, Palestina-aktivist og hobby-treskjærer. I løpet av romanen forelsker han seg i en kvinne. Men romanen er alt annet enn sukkersøt. Det indre og det ytre, det store og det lille, livet her og døden i Palestina – alt flettes kontinuerlig sammen gjennom et rent, klart og enkelt språk: Særdeles intense og veldreide dialoger – dypt alvor, stor humor – gjør historien både spennende og lettlest.
Finn Iunker (f. 1969) er kjent som en av Norges fremste dramatikere, og han har hele to doktorgrader! Han debuterte som dramatiker i 1994 med The Answering Machine, som forfatter i 1995 med Ventiler og har blant annet utgitt Stemmer fra Israel (2017), en rekke essays (Praksis, 2019), og flere skuespill samlet i Arbeider for scenen 1993-2015. Han ble tildelt Ibsenprisen i 2006.
Romanse er hans første roman.
Litteraturviter Dina Abazovic vil samtale med Finn Iunker om forfatterskap, dramatikk og aktivisme i skjæringspunktet mellom det personlige og det offentlige. Forfatteren vil også lese for oss, og kanskje det blir mulighet til å kjøpe et av hans egenproduserte skohorn?
Foto: Christian Tviberg / Kunsthøgskolen i Oslo
Inngang: vipps i døra til #40388 (valgfritt beløp). Arrangmentet foregår på Cinemateket i blå sal.
Arrangementet inngår i Tirsdagsrekken til Litthøbb, som er muliggjort med støtte fra Cultiva.
Advertisement
Event venue
Cinemateket i Kristiansand, Kongens gate 6, 4610 Kristiansand S, Norge, Kristiansand, Norway
Tickets