Advertisement
Peter Øvig fortæller om sin alvorlige depression, frygten for elektrochok, som senere reddede ham, og hvordan sygdommen forandrede hans identitet.Med udgangspunkt i bogen ”Jeg er hvad jeg husker” fortæller Peter Øvig om at bevæge sig ind i en dyb depression og om at blive underkastet en behandlingsform, han frygtede mere end stort set alt andet, men som skulle vise sig at være mirakuløs.
👉 Tilmeld dig her: randersbib.dk/da-jeg-blev-sindssyg-peter-ovig (75 kr.)
📅 21. september 2026
⏰ Kl. 17.00–19.00
📍 Hovedbiblioteket, Kulturhusets sal
💬 I januar 2018 blev Peter Øvig indlagt på den lukkede psykiatriske afdeling på Rigshospitalet med diagnosen svær, psykotisk depression. I foredraget beretter han om sygdomsforløbet, rejsen tilbage til hverdagen og om at opdage, at han efter sygdommen faktisk var blevet en anden.
🥪 Der er indlagt en pause i foredraget. Du kan medbringe mad eller bestille en sandwich fra Kulturcaféen sammen med din billet. En del af Solsikkefestival 2026.
🌻 Foredraget et en del af Solsikkefestivalen 2026, der støttet af Østifterne, SIND Randers og Autismeforeningen Kreds Østjylland.
Advertisement
Event venue
Stemannsgade 2, 8900, Stemannsgade 2, 8900 Randers C, Danmark, Mygind, Denmark
Tickets