#StayHappening
Sun Oct 04 2026 at 10:00 am to 12:00 pm UTC+03:00

4.10. Lintukävely Iidesjärvellä

  • Lokintaival 7, FI-33100 Tampere, Suomi · Tampere
Pirkanmaan Lintutieteellinen Yhdistys ry Publisher / Host Pirkanmaan Lintutieteellinen Yhdistys ry
Share
4.10. Lintuk\u00e4vely Iidesj\u00e4rvell\u00e4
Advertisement
Iidesjärven lintukävelyt jatkuvat vielä parin kävelyn verran lokakuussa. Lokakuun ensimmäisenä viikonloppuna vietetään EuroBirdwatch-tapahtumaa, jonka tarkoituksena on herättää kiinnostusta muuttolintuja ja niiden suojelua kohtaan. Tapahtuma kattaa koko Euroopan ja Keski-Aasian ja tuo esille kansainvälisen yhteistyön merkitystä, koska muuttolinnut eivät välitä valtioiden rajoista. Birdlifen tavoitteena onkin turvata lintujen elinympäristöjä niin pesimä- ja talvehtimis- kuin muutonaikaisillakin alueilla.
Tapahtumaan osallistuu vuosittain kymmeniä tuhansia ihmisiä, joten lähdetään osaksi hienoa kansainvälistä lintuviikonloppua myös Tampereella! Suositus on tallentaa kaikki viikonlopun aikaiset lintuhavainnot Tiiraan viimeistään sunnuntai-iltapäivän aikana. Havainnoista tehdään koko Euroopan laajuinen yhteenveto. Lisätietoja tapahtumasta: https://www.birdlife.fi/tapahtumat/ebw/
Iidesjärvi on hyvän pesimäalueen lisäksi lintujen tärkeä muutonaikainen levähdyspaikka, mikä korostuu erityisesti syysmuuton aikaan. Näin lokakuussa järvelle kokoontuu suuria määriä vesilintuja, kuten isokoskeloita, haapanoita, nokikanoja ja silkkiuikkuja. Lisäksi järvellä voi näkyä lapasorsia ja uiveloita. Ruovikon reunassa voi olla saalista väijyviä harmaahaikaroita. Multakasoilta ja muista pusikoista voi löytyä yhteen kerääntyneitä pikkulintuja, kuten peippoja, tiklejä ja pyrstötiaisia. Syksy voi tuoda yllätyksiäkin mukanaan!
Lähtöpaikkana on Iidesjärven länsipää (Lokintaival 7) sillan luona klo 10. Huomioidaan kävelyteillä myös muut kulkijat ja pysytellään reunassa. Oppaana toimivat Jukka T. Helin ja Kari Tuomiranta.
Kovalla sateella tai tuulella tapahtuma voi siirtyä tai peruuntua. Muutoksista tulee tieto viimeistään edellisenä iltana kotisivujen tapahtumakalenteriin ja Facebookin ja Instagramin tapahtumalistauksiin.
Tapahtumamme ovat avoimia kaikille linnuista kiinnostuneille. Tervetuloa mukaan!

Kävely on osa Tampereen kaupungin Mansen massit -yhteisörahan saanutta toimintaamme.
Guidance also available in English.

Kuva: Hannu Majava: pyrstötiainen (Aegithalos caudatus)
Advertisement

Event venue

Lokintaival 7, FI-33100 Tampere, Suomi, Lokintaival 13, FI-33100 Tampere, Suomi, Tampere, Finland

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Tampere

Tampere is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.