Advertisement
Hva er historien bak sankthansfeiringen i Norge, og hvorfor har denne midtsommernatten vært omgitt av mystikk og folketro?I årets tredje Grev Wedels Salong inviterer vi til foredrag om sankthansfeiringens historie og tradisjoner i Norge, med kulturhistoriker Ida Tolgensbakk, førstekonservator ved Norsk Folkemuseum.
Sankthans, St. Hans eller Jonsok. Feiringen har mange navn og lange tradisjoner. I folketroen ble natten sett på som magisk og markerte et vendepunkt i året. En viktig del av feiringen har vært bålbrenning, også på Bogstad. I sin dagbok skriver Morten Leuch d.y. den 23. juni 1762:
«Efter Aftens Måltid celebrerede vi St. Hansis Aften med nogle Tiære-Tønder og et FyhrVærkerie.»
Gjennom foredraget får du innblikk i hvordan sankthans har blitt feiret gjennom historien og hvilke tradisjoner som er knyttet til denne lyse sommernatten.
Arrangementet er en del av serien Grev Wedels Salong, hvor vi inviterer til foredrag og samtaler med utgangspunkt i Bogstads historie og kultur.
Kjøp billett via linken:
https://bogstad.no/grev-wedels-salong-sankthans
Er du interessert i Sankthans-tradisjoner?
23. juni inviterer Bogstad Gård til en stemningsfull Sankthansfeiring ved Bogstadvannet med bål, underholdning og aktiviteter for hele familien.
_______
Foto (utsnitt): St. Hansfest på Bærums Verk, malt 1817 av Carl Fredrik Vogt.
Advertisement
Event Venue
Sørkedalsveien 450, 0758 Oslo, Norway, Sørkedalsveien 450F, 0758 Oslo, Norge, Oslo, Norway
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











