Advertisement
EI ydinaseita Suomen maaperälle!Me sanomme: EI ydinasepelotteelle ja kauhun tasapainottelulle!
Me emme rakenna tuhoa vaan tulevaisuutta!
Perjantaina 13.3.2026 klo 17 kokoonnumme eduskuntatalon eteen hiljaiseen ja yhteisölliseen mielenilmaisuun elämän puolesta!
OHJELMA: Puhujina: Erikoislääkäri ja tietokirjailija Kati Juva (ICAN Finland) ja kirjailija Mike Pohjola. Musiikista vastaa mm. Merikukka Kiviharju
Tilaisuuden aikana osallistujilla on mahdollisuus osallistua yhteiseen Flash mob tyyppiseen tempaukseen. Voit pukeutua mustaan ja halutessasi voit maalata kasvosi valkoiseksi.
EI ydinaseita Suomen maaperälle! Ei läpi, ei poikki eikä sivuitse!
Ydinaseet ovat kauhistuttavia joukkotuhoaseita, jotka eivät erottele sotilaita ja siviilejä. Yksikin ydinase tappaisi asutuskeskuksessa satojatuhansia, ellei miljoonia ihmisiä.
Maailman ydinaseiden määrä riittäisi tuhoamaan ihmiskunnan monisatakertaisesti. Ydintalvi saadaan aikaan jo parin prosentin arsenaalien käytöllä.
Suomen lainsäädäntö on tähän asti kieltänyt ydinaseet Suomessa. Nyt hallituksen uuden esityksen mukaan kaikki ydinaseita koskevat rajoitukset poistettaisiin. Vaikka tarkoitus ei ole nyt tuoda ydinaseita Suomeen, sallittaisiin niiden kauttakulku, eikä jatkossa olisi esteitä niiden sijoittamisellekaan. Emme välttämättä edes tietäisi, jos niitä tuotaisiin Yhdysvaltojen tukikohtiin.
Ydinenergialain muutosta on valmisteltu pitkään, mutta aivan viime viikkoihin asti esitysluonnoksessa oli pidetty ydinaseiden kielto ennallaan. Nyt hallitus on käsittämättömällä kiireellä tuomassa eduskuntaan esitystä, joka muuttaa dramaattisesti Suomen suhdetta ydinaseisiin. Tämä ei ole linjassa muiden Pohjoismaiden linjausten kanssa. Asiasta ei myöskään ole käyty mitään syvällisempiä keskusteluja sen enempää eduskuntapuolueiden kuin kansalaisyhteiskunnan kanssa.
Tilaisuuden kordinoivat:
ICAN Finland -kansainvälisen International Campaign to Abolish Nuclear Weapons (ICAN) -järjestön suomalainen yhteistyöverkosto.
PAND - Taiteilijat rauhan puolesta (Performers and Artists for Nuclear Disarmament) on vuodesta 1983 alkaen toiminut suomalainen taiteilijoiden ja kulttuurityöntekijöiden rauhanjärjestö
Suunnittelussa ja järjestelyissä mukana useita Rauhanjärjestöjä.
Advertisement
Event Venue
Eduskuntatalo, Ainonkatu 1, FI-00100 Helsinki, Suomi, Helsinki, Finland
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











