Advertisement
Jak współcześni twórcy – muzycy, kompozytorzy, kuratorzy – zmieniają formę i funkcję koncertów? Monika Pasiecznik, autorka publikacji „Od prezentowania dzieł do tworzenia krytycznej wiedzy. Eksperymenty kuratorskie w publicznym koncercie pierwszych dekad XXI wieku” (wyd. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, 2024), analizuje wybrane projekty kuratorskie oraz – coraz popularniejsze – eksperymenty z formą koncertu. Pokazuje, że wywodzący się z XIX wieku model muzycznej kreacji i recepcji nie jest już dla artystów i odbiorców satysfakcjonujący.
Dołączcie do dyskusji, którą poprowadzi Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, a prelekcję wygłosi dr Monika Pasiecznik.
𝐌𝐨𝐧𝐢𝐤𝐚 𝐏𝐚𝐬𝐢𝐞𝐜𝐳𝐧𝐢𝐤 – badaczka, krytyczka i kuratorka zajmująca się muzyką współczesną i eksperymentalną. W 2023 r. obroniła doktorat w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego na temat eksperymentów kuratorskich w koncercie. Autorka książki o cyklu operowym LICHT Karlheinza Stockhausena („Rytuał superformuły”, wyd. Krytyka Polityczna 2011), współautorka książki o współczesnych operach („Po zmierzchu”, wyd. Krytyka Polityczna 2012). Tłumaczka książki Harry'ego Lehmanna „Rewolucja cyfrowa w muzyce. Filozofia muzyki” (Bęc Zmiana 2016). Publikuje m.in. w „Glissandzie”, „Neue Zeitschrift für Musik”, „Positionen". Jurorka międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Jako kuratorka współpracowała m.in. z festiwalami: Warszawska Jesień, Huddersfield Contemporary Music Festival, Darmstädter Ferienkurse für Neue Musik, Expozice Nové Hudby Brno, Klang Copenhagen Avantgarde Music Festival.
𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚 𝐑𝐚𝐬𝐦𝐮𝐬-𝐙𝐠𝐨𝐫𝐳𝐞𝐥𝐬𝐤𝐚 – absolwentka anglistyki UW i podyplomowego Studium Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Współtwórczyni i szefowa Fundacji Centrum Architektury, redaktorka, dziennikarka i tłumaczka, zainteresowana teorią tłumaczenia jako aktem komunikacji międzykulturowej. Prowadzi projekty wydawnicze, jest kuratorką wydarzeń artystycznych i edukacyjnych związanych z popularyzowaniem wiedzy o architekturze. W swojej pracy zajmuje się budowaniem mostów między różnymi dyscyplinami sztuki oraz między specjalistami i amatorami.
💡
DSH i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zapraszają na nowy cykl spotkań: NAUKA OBJAŚNIA ŚWIAT. SPOTKANIA Z MONOGRAFIAMI FUNDACJI NA RZECZ NAUKI POLSKIEJ W DSH, podczas których – przy pomocy nauki – staramy się lepiej zrozumieć naszą skomplikowaną codzienność. Autorki i autorzy serii wydawniczej Monografie FNP, prezentującej prace z nauk humanistycznych i społecznych, co miesiąc będą rozmawiać z gośćmi i gościniami ze świata sztuki, kultury i nauki, m.in. o najróżniejszych wymiarach codzienności: od rozrywki, przez relacje międzyludzkie i społeczne, aż do kwestii tożsamości i pamięci. Mamy nadzieję, że każde spotkanie będzie okazją do przekraczania granic między dyscyplinami i poszukiwania nowych sposobów rozumienia nas samych i otaczającej nas rzeczywistości – wczoraj, dziś i jutro.
𝐇𝐚𝐫𝐦𝐨𝐧𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦 𝐬𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧́:
📆 9.04.2025, g. 18 – Czym jest koncert i jak się zmienia?
📆 21.05.2025, g. 18 – Niełatwe (auto)biografie
📆 11.06.2025, g. 18 – Bratnia Przemoc, czyli niepiękne międzywojnie
📆 25.06.2025, g. 18 – Trauma, tożsamość, mikrohistorie
📆 11.09.2025, g. 18 – Praktyki mniejszości
📆 1.10.2025, g. 18 – Kim jest autorka? (spotkanie w ramach Festiwalu Bohaterek)
📆 5.11.2025, g. 18 – Gra w klasy
📆 10.12.2025, g. 18 – Miłość w czasach późnego kapitalizmu
🔹 Wstęp wolny!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Dom Spotkań z Historią, ulica Karowa 20, 00-324 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland