Advertisement
🎞️ Polska Klasyka Wieczorową Porą to nowy cykl Kinoteki, w którym przywracamy na kinowe ekrany rodzime perełki. 🔮 22 maja o 20:00 pokażemy kultowy film Stanisława Barei pt. „Brunet wieczorową porą” (1976) – nie mogliśmy wybrać innego tytułu na inaugurację cyklu!
🎟️ Bilety dostępne tutaj:
https://kinoteka.pl/film/brunet-wieczorowa-pora/
👉 Świadomość dotycząca tego, jak przepastną, zróżnicowaną i zachowującą wysoki poziom kinematografię mamy nad Wisłą, stopniowo rośnie. Właśnie tym jest ten cykl: zaproszeniem do poszukiwania własnych mistrzów, ulubionych epok, inspiracji gatunkowych czy fabularnych. Jest bowiem z czego wybierać!
👉 W cyklu Polska Klasyka Wieczorową Porą nie rozgraniczamy filmów na kanon i niszę – prezentujemy możliwie najszerszy przekrój rodzimej klasyki. W programie znajdą się największe dzieła uznanych mistrzów, jak i rzadziej przypominane, aczkolwiek wciąż wartościowe tytuły. Nie zabraknie miejsca na komedie, emocjonalne dramaty, thrillery, horrory, kino sci-fi czy polityczne.
🟡 O filmie:
🟡 Michał (K. Kowalewski) redaktor, ojciec rodziny ma pilną pracę do zrobienia – korektę. Żona z dziećmi wyjeżdża na weekend. Niestety, w jego życie wkrada się niepokój. Cyganka przepowiada szczęśliwe liczby, ale też nieumyślne zabicie tytułowego bruneta wieczorową porą. Czego jeszcze może się spodziewać? Jak zapobiec tragedii?
🟡 „Brunet…” to komedia grozy osadzona w absurdalnych realiach PRL. Była to pierwsza z komedii Stanisława Barei zrealizowanych według scenariusza napisanego ze Stanisławem Tymem, ukrywającego się pod pseudonimem Andrzej K*ll. Błędy w tytule odsyłają do zawodu głównego bohatera, podobnie jak we wcześniejszej komedii „Nie ma róży bez ognia”. Komedie zrealizowane z Tymem mają rozbudowaną, wielowątkową fabułę, z licznymi epizodami w formie skeczy.
🟡 Najsłynniejszy z nich rozgrywa się w serwisie samochodowym, gdzie mechanik jawnie kpi z oczekującego klienta. Skecze demaskują absurdy rynku wiecznego niedoboru, brutalnej obsługi klienta, poczucia zagubienia ludzi, którzy chcą zaufać zdrowemu rozsądkowi, a nie opanowali gry w „Polak potrafi”.
🟡Intryga jest pokrętna, a życie społeczne w Polsce epoki Edwarda Gierka rządzi się swoimi absurdalnymi prawami, które oddziałują nawet na prawa fizyki. Mamy do czynienia z surrealizmem doby realnego socjalizmu. W obsadzie ulubieni aktorzy Barei, w tym w epizodach: Bohdan Łazuka, Jan Himilsbach, Andrzej Fedorowicz i inni.
Advertisement
Event Venue
Plac Defilad 1 , 00-901 Warsaw, Poland, plac Defilad 1, 00-110 Śródmieście, Polska, Warsaw, Poland
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.









![Pi\u0142e\u015b \u2013 nie pisz, czyli rozmowy, kt\u00f3re nie sko\u0144cz\u0105 si\u0119 dobrze [22.05]](https://cdn-ip.allevents.in/s/rs:fill:500:250/g:sm/sh:100/aHR0cHM6Ly9jZG4tYXouYWxsZXZlbnRzLmluL2V2ZW50czMvYmFubmVycy9jNTgyYWY3OTY2OGZmMTdkMjIzYTdiZTY0ZWY4MzhhN2JjZTI4YTM0YjY2Y2JhYWJhY2YxMmM2NjA3ODI2OTM5LXJpbWctdzEwMDAtaDcxNS1kYzA3MDIwNC1nbWlyP3Y9MTc3ODg1ODAxMw.avif)

![surround pres. STEPHAN BODZIN [live]](https://cdn-ip.allevents.in/s/rs:fill:500:250/g:sm/sh:100/aHR0cHM6Ly9jZG4tYXouYWxsZXZlbnRzLmluL2V2ZW50czEwL2Jhbm5lcnMvYjZmOTBlMzNhMDNmOTU3YzgxODFhNTkwMGJiNWQxZTBkZGEzZDZkOTliZGMzZjkyZTk2NTI3N2NmMzkwMTljZi1yaW1nLXcxMjAwLWg2MjgtZGNkZmQ5ZDQtZ21pcj92PTE3Nzg4NTQ3MjQ.avif)