Advertisement
Välkommen till öppet hus hos West Coast Jitterbugs!25, 27 och 30 augusti kan du komma och prova på att dansa Lindy Hop, Balboa, Boogie Woogie, Blues och Solojazz hos oss på WCJ!
📍 Längst in på Doktor Fries torg på Guldheden ligger dansföreningen West Coast Jitterbugs. Här dansar vi de danser som var populära under 20-50-talet. Läs gärna mer om danserna på vår hemsida: https://wcj.se/ga-kurs/
Nedan följer ett schema över veckans alla aktiviteter!
----------
📅 MÅNDAG 25 augusti – Hålens park (utomhus)
🎷 Gentlemen & Gangsters i Hålens park – Säsongsfinal!
Efter en fantastisk sommar med jazz och dans i parken rundar vi nu av med en festlig kväll fylld av musik, dans och gemenskap. Alla är varmt välkomna – dansare som nyfikna! Bandet går på kl.19:00.
🕺 17:30–18:45 – Prova på Lindy Hop
Aldrig dansat förut? Eller vill du fräscha upp stegen inför hösten? Den här timmen är perfekt för dig – inga förkunskaper behövs!
🌳 Ta med filt och picknick
Vill du mest lyssna? Parken är öppen för alla – slå dig ner och njut.
☔ Vid regn flyttar vi in på Forum – info kommer här och via Instagram
💃 Fler prova på-tillfällen inomhus under veckan!
Nyfiken på mer? Kom och testa olika dansstilar – helt utan förkunskaper. Perfekt för dig som funderar på att börja dansa i höst!
📅 ONSDAG 27 augusti – Forum (inomhus)
🕕 18:00-1815 Introduktion
18:15–19:30
– Lindy Hop (Stora salen)
– Balboa (Lilla salen)
🕢 19:45–21:00
– Solo Jazz (Stora salen)
– Boogie Woogie (Lilla salen)
📅 LÖRDAG 30 augusti – Forum (inomhus)
🕔 17:00-17:15 Introduktion
17:15–18:30
– Step (Stora salen)
– Blues (Lilla salen)
🕢 18:45–20:00
– Lindy Hop (Stora salen)
– Balboa (Lilla salen)
🎶 20:00–sent
– Socialdans med DJ
💃 Lindy Hop i stora salen
🕺 Balboa i lilla salen
📍 Plats: Forum - Doktor Fries Torg 7
👟 Ta med inneskor och vattenflaska!
Inga förkunskaper, ingen föranmälan – bara kom som du är! Välkommen!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Doktor Fries torg 7, 41323 Gothenburg, Sweden, Doktor Fries torg 7, SE-413 23 Göteborg, Sverige, Gothenburg, Sweden