Advertisement
Suomalaiset punkfestarit -näyttelyKesä, kilju ja punkfestarit, monen punkkarin vuoden kohokohdan tiivistelmä ja kaksi jälkimmäistä myös tee se itse -eetoksen ilmentymiä. Suomalaiset punkfestarit ovat nykyään ammattimaisesti järjestettyjä tapahtumia, joiden juuret ovat yhteisöllisyydessä ja yhdessä tekemisessä. Näitäkin on tullut ja mennyt, mutta aina on punkkareiden omia kesäisiä kemuja järjestetty. Näyttelyn ja kuvien kautta kurkistetaan, miltä Pietarsaaren Hardcore- ja Liedon punkfestarit, sekä LPRHC näyttivät. Sekä miltä näytti ja näyttää yhä Puntala-rock, Hässäkkäpäivät ja Ketolaikka.
Hiljaiset Levyt 40 vuotta -näyttely
Hiljaiset Levyt 40-vuotta näyttely kertoo, kuinka Hiljainen Kesä -pienlehden kylkeen syntyneestä levymerkistä tuli punk- ja indielevy-yhtiö, joka on näyttänyt, että valtavirran ulkopuolella voi tehdä kunnianhimoista toimintaa. Yli 200 julkaistua? levyä myöhemmin Hiljaiset Levyt osoittaa, että DIY-henki elää ja voi hyvin. Näyttely kertoo paitsi yhtiön historian niin myös siitä, minkälaista julkaisutoiminta oli ennen ja mitä se on nyt.
Näyttelyt ovat esillä ja Punkmuseo auki 16.5.–6.9.2026 ti–pe klo 12–18, la klo 10-16 ja su klo 12–16. Sisäänpääsy Punkmuseon jäsenille ja alle 18-vuotiaille ilmainen, muilta perimme pääsymaksua viisi euroa (5 €). Juhannuksena olemme kiinni.
Punkmuseo löytyy osoitteesta Jaakonkatu 3 (Graniittitalo) Helsingin Kampista.
Suomen Punkmuseon kannatusyhdistys ry (Punkmuseo) kerää, tallentaa ja esittelee suomalaiseen punk-kulttuuriin liittyvää aineistoa. Punkmuseo kustantaa myös kirjoja, toimittaa kahta viikoittaista radio-ohjelmaa (RollFM ja Radio Soho) sekä järjestää tapahtumia ja keikkoja ja mitä mieleen juolahtaakaan. www.punkmuseo.fi
Advertisement
Event Venue
Punkmuseo, Jaakonkatu 3,Helsinki, Finland
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.










