Advertisement
Steve 'n' Seagulls: The Dark Side Of The Moo Tour saapuu Seinäjoen Rytmikorjaamolle perjantaina 22.5.2026🎫 Liput ennakkoon Tiketistä
👉 https://www.tiketti.fi/tapahtuma/113062
Suomalainen bluegrass / pop rock -yhtye Steve 'n' Seagulls julkaisi viidennen studioalbuminsa The Dark Side Of The Moo 3. lokakuuta Playgroundin kautta.
Viisi vuotta työn alla olleella The Dark Side Of The Moo -albumilla "bluegrass" jalostuu "newgrassin" kanssa. Musiikilliset vaikutteet koostuvat ennalta arvaamattomista ja odottamattomista yhtälöistä, jotka kuitenkin lyövät kättä päälle kuin vanhat kalakaverit konsanaan. Levyllä kuullaan niin yhtyeen omia pop rock -vaikutteisia kappaleita kuin yhtyeen tulkintoja klassikoiksi muodostuneista rock- ja metallikappaleista vuosikymmenten varrelta. Albumin on tuottanut Timo Kämäräinen.
Levyn singlenä toimii yhtyeen itse säveltämä People Just Need To Love You, joka vie yhtyeen soundia reippaasti pop-rockimpaan suuntaan.
Vuonna 2010 perustettu Steve 'n' Seagulls sai alkunsa ideasta suodattaa metallia, folkkia ja rockia bluegrassahtavan filtterin läpi. Sittemmin noin 346 miljoonaa Youtube-katselua kerännyt yhtye on saavuttanut ainutlaatuisen aseman yhtyeenä, jossa amerikkalainen soundi yhdistyy suomalaisuuden kanssa niin covereiden kuin oman repertuaarin siivittämänä. Vuonna 2014 julkaistu Thunderstruck-video muutti yhtyeen uran hetkessä sensaatiomaiseksi, jonka jälkeen he ovat on äänittäneet peräti viisi studioalbumia ja kiertäneet ahkerasti Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa niin headliner-keikoilla kuin festivaaleillakin yli 30 maassa.
Steve 'n' Seagulls on Suomen historian ensimmäinen ja toistaiseksi ainoa yhtye, joka on noussut yhdysvaltojen Billboard Bluegrass -listan kärkeen.
Illan avaa The Heels
The Heels on Etelä-Pohjanmaalta, Vimpelistä käsin toimiva rockabilly-yhtye, joka tunnetaan räyhäkkäästä soundistaan ja vauhdikkaista keikoistaan.
Myös Suomen rajojen ulkopuolella esiintynyt yhtye onnistuu vetämään mukaansa laajan kirjon rock-musiikin ystäviä, unohtamatta kuitenkaan rockabillyn juuria.
Kitara ja laulu – Mikko Mattila
Kontrabasso ja taustalaulu – Kimmo Mattila
Rummut ja taustalaulu – Marko Hakala
K18
Liput (sis. 2€ narikan) ennakkoon 33€, Selmun jäsenet 31€, ovelta 36€
⏰ Aikataulu:
- Ovet klo 20.00
----
Rytmikorjaamo-klubilla kaikki maksut tapahtuvat yleisillä maksukorteilla. Käteinen ei käy klubilla maksuvälineenä.
Ennakkolippuja Rytmikorjaamon tapahtumiin voi ostaa seuraavista paikoista:
Tiketti: www.tiketti.fi/rytmikorjaamo
R-kioskit kautta maan
Lipun hinta sisältää eteispalvelumaksun 2 €.
Alennuksiin oikeuttavan Selmun jäsenkortin voi ostaa Tiketin verkkokaupasta: www.tiketti.fi/rytmikorjaamo
Tiketin verkkokaupasta sekä jälleenmyyntipisteistä voi lippuja ostaa myös eri kulttuurieduilla: www.tiketti.fi/info/kulttuuriedut
Mahdolliset ennakkoliput loppuunmyytyyn iltaan kannattaa ostaa vain Tiketin virallisesta jälleenmyyntikanavasta LiputOn www.liputon.fi
Olemme mukana Ystävänkortti-toiminnassa sekä EU:n Vammaiskortti-toiminnassa.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Vaasantie 11, 60100 Seinäjoki, Finland, Vaasantie 11, FI-60100 Seinäjoki, Suomi, Vaasa, Finland
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.





