Seminar og boglancering: Har folkestyret en chance? – Et borgerligt Danmark

Fri Mar 20 2026 at 04:00 pm to 06:00 pm

Vartov | Copenhagen

T\u00e6nketanken Prospekt
Publisher/HostTænketanken Prospekt
Seminar og boglancering: Har folkestyret en chance? \u2013 Et borgerligt Danmark
Advertisement
Seminar & boglancering: Har folkestyret en chance? – Et borgerligt Danmark
I anledning af udgivelsen af Et borgerligt Danmark – Gentænkning af den politiske kampplads af Martin Kyed stiller vi skarpt på, hvordan frihed, ansvar og sammenhængskraft formes og forvaltes i et moderne demokrati.
Martin Kyed er i samtale med programleder ved Tænketanken Prospekt, Christian Egander Skov, der i 2022 udgav Borgerlig krise. Samtalen vil kredse om, hvad der skal til for at bevare et folkestyre, der både rummer frihed og fælles retning. Hvilken rolle spiller borgerlig politik i den sammenhæng? Og hvilken betydning har tradition, dannelse og borgerånd i en tid præget af hurtige forandringer og stigende individualisering?
I forbindelse med boglanceringen byder vi efterfølgende på et glas vin til alle tilmeldte. Det vil være muligt at købe Et borgerligt Danmark og få bogen signeret.
Bogen udgives på Munch & Lorenzen den 20. marts 2026
Tid: 20/3 kl. 16-18
Sted: Vartov Farvergade 27, 1463 Kbh. K
Pris: Gratis men tilmelding kræves og findes via Billetto
Advertisement

Event Venue

Vartov, Farvergade 27, 1463 København K, Danmark, Copenhagen , Denmark

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you: