På soffor genom Östeuropa

Sat May 16 2026 at 02:00 pm to 03:00 pm UTC+02:00

Göteborgs stadsbibliotek | Gothenburg

G\u00f6teborgs stadsbibliotek
Publisher/HostGöteborgs stadsbibliotek
P\u00e5 soffor genom \u00d6steuropa Sex länder. En minimal budget. En längtan efter att få resa miljövänligt och möta människor över de geografiska och kulturella gränserna. Att våga ta steget utanför sin bekvämlighetszon och lära känna nya kulturer, sedvänjor och livsstilar. Journalisterna Ingrid Hedman och Ylva Bergman berättar om sin resa genom Östeuropa. Om hur de rent praktiskt bokade resan, valde ut värdar och om mötena med människorna de bodde hos i de olika länderna.
På soffor och spår genom Östeuropa – möten mellan Krákow och Kněžmost av journalisterna Ingrid Hedman och Ylva Bergman skildrar en fyra veckors tågluff genom sex länder tillsammans med Ingrids 12-åriga son Tim. Under fyra veckor bor de hemma hos främmande människor via det globala nätverket Couchsurfing, ett community där medlemmarna upplåter en sovplats till andra medlemmar helt gratis. De träffar bland annat en man som vuxit upp i det forna DDR och berättade om sitt liv bakom järnridån, ett gaypar i Budapest som delade med sig av sin vardag i ett land med en öppet homofobisk regering, en barnfamilj i Polen vars söner blev bästa vänner med Tim, ett kroatiskt par som drev hunddagis och värnade starkt om djurrätt och en familj som valt bort ett lyxliv i USA för att driva en ekologisk bondgård på den tjeckiska landsbygden.
Ingrid och Ylva vill inspirera fler, och särskilt barnfamiljer, att välja en resa som är mer hållbar, äventyrlig och snällare mot både plånbok och miljö. De kommer visa bilder och berätta om upplevelsen. Om hur de rent praktiskt bokade resan, valde ut värdar och om mötena med människorna de bodde hos i de olika länderna.
Läs mer och lägg till i kalendern här: https://goteborg.se/wps/portal?uri=gbglnk%3a20182811326672&activityId=331945f5-5ee0-4935-8a99-5613accdc13b

Event Venue

Göteborgs stadsbibliotek, Götaplatsen 3,Gothenburg, Sweden

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Gothenburg

\ud83d\udc96\u2728 EUROVISION PRE-PARTY p\u00e5 Gretas \u2728 \ud83d\udc96
Fri, 15 May at 10:00 pm 💖✨ EUROVISION PRE-PARTY på Gretas ✨ 💖

Drottninggatan 35, Göteborg

MHS Tunga Rallyt V\u00e4st G\u00f6teborg
Sat, 16 May at 08:30 am MHS Tunga Rallyt Väst Göteborg

Importgatan 22, SE-422 46 Hisings Backa, Sverige

LARSA MEMORIAL RUN
Sat, 16 May at 11:00 am LARSA MEMORIAL RUN

Ångpannegatan 24, Göteborg

Afternoon Tea: F\u00f6rnuft och k\u00e4nsla - P\u00e5 Bio Roy
Sat, 16 May at 11:30 am Afternoon Tea: Förnuft och känsla - På Bio Roy

Bio Roy

Guidning p\u00e5 Ragnhildsholmen
Sat, 16 May at 12:00 pm Guidning på Ragnhildsholmen

Ragnhildsholmen

Conscious Breathwork
Sat, 16 May at 01:00 pm Conscious Breathwork

Mahalaya - Center for Holistic Growth

GAIS - Degerfors IF i Allsvenskan
Sat, 16 May at 03:00 pm GAIS - Degerfors IF i Allsvenskan

Gamla Ullevi

Palm Architecture: WIP short film & open conversation. In english.
Sat, 16 May at 04:30 pm Palm Architecture: WIP short film & open conversation. In english.

Carl Skottsbergs Gata 22A, 413 19 Gothenburg, Sweden

Barrington Levy (JA)
Sat, 16 May at 06:00 pm Barrington Levy (JA)

Nefertiti

(Another) Housewarming @ XQ & David
Sat, 16 May at 06:00 pm (Another) Housewarming @ XQ & David

Carl Skottsbergs gata 66, 413 19 Göteborg

La Juan D'Arienzo @ Gothenburg Spring Explosion
Sat, 16 May at 06:45 pm La Juan D'Arienzo @ Gothenburg Spring Explosion

Stigbergstorget 8, 41463 Gothenburg, Sweden

KENNY DALGLISH - Dokument\u00e4r p\u00e5 Bio Roy
Sat, 16 May at 06:45 pm KENNY DALGLISH - Dokumentär på Bio Roy

Bio Roy

Gothenburg is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Gothenburg Events