Advertisement
Lamia Moghnie holder tredje forelæsning i Den Alternative Forelæsningsrække F26 med titlen: PSYCHIATRIC IMAGINARIES: An Ethnographic History of Illness, Gender and Violence in LebanonYderligere beskrivelse af forelæsningen følger.
_______________________________________________________
HVEM ER FORELÆSEREN?
Lamia Moghnie færdiggjorde sin ph.d. i Social Work and Anthropology ved University of Michigan i 2016. Derudover har hun kandidatgrader i Social Work (2011), psykologi (med klinisk specialisering) fra American University of Beirut (2009) og Social Sciences fra University of Chicago (2006). Hun er ansat ved Københavns Universitet på Institut for Engelsk, Germansk og Romansk.
Derudover er hun særligt interesseret i på den ene side at begrunde forholdet mellem psykiatri og subjektdannelse i forbindelse med den globale organisering og standardisering af mental sundhed og diagnosticering, og på den anden side at analysere patienters subjektivitet, handleevne og fortællinger.
Ud over sin stilling hos DECOLMAD er hun stiftende medlem af "Ethnography and Knowledge in the Arab region", en arbejdsgruppe under Arab Council for the Social Sciences (ACSS), der udforsker kritisk etnografisk viden i/fra/om den arabiske region: http://www.theacss.org/pages/ethnography-as-knowledge.
___________________________________________________
HVAD ER DEN ALTERNATIVE FORELÆSNINGSRÆKKE?
I de seneste år er der på psykologiuddannelsen på KU blevet fremsat en kritik af det, mange studerende oplever som en indsnævring af faglige perspektiver på uddannelsen. Den Alternative Forelæsningsrække giver bud på nogle af de perspektiver, som efterspørges.
Det er niende semester, vi afholder Den Alternative Forelæsningsrække. Vi ser fortsat et behov for at arrangere alternative forelæsninger med perspektiver, som kunne være repræsenteret hos undervisere og på pensum, men fortsat ikke er det. Vi oplever derfor, at det stadigvæk er mindst lige så relevant, som da det startede i foråret 2022!
Arrangementerne er åbne for alle og kræver ikke forberedende læsning. Der lægges op til diskussion og samtale mellem forskere og deltagere. Alle er velkomne.
Se mere på www.denalternative.com
___________________________________________________
PROGRAM F26
27.02.26 Marie Lunau: Affektive Politikker i Queer Migration: Om Affektiv Ambivalens, Sandhed og Queerness
https://fb.me/e/83AGssfj2
13.03.26 - Sebastian Tobias-Renstrøm: Problemer og Politik: Om hverdagslivet med ADHD i Senmodernitetens Danmark
https://fb.me/e/6JgA2EuWw
27.03.26 - Lamia Moghnie: Psychiatric Imaginaries: An Ethnographic History of Illness, Gender and Violence in Lebanon
https://fb.me/e/7uAwrdF8j
10.04.26 - Peter Berliner: Community psykologi: At være på vej i verden sammen - Social action learning og kollektiv forandring
https://fb.me/e/5JIWYQwDN
24.04.26 - Normkritiske Læger: Ulighedens Anatomi: Normkritik som værktøj til bedre behandling
https://fb.me/e/6p0Plfvz7
8.05.26 - Charlotte Højholt: Situeret Ulighed i Børn og Unges Fællesskaber: Konflikter, subjektive begrundelser og sociale betingelser
https://fb.me/e/5DeNDYshM
Advertisement
Event Venue
CSS, Lokale 1.1.18, Øster Farimagsgade 5A, 1353 København K, Danmark, Copenhagen , Denmark
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











