Advertisement
Krig och oroligheter eskalerar i flera delar av världen. För närvarande bedriver USA och Israel ett olagligt angreppskrig mot Iran. Och den svenska regeringens undfallenhet mot USAs krigsbrott, speglar bara att de redan har överlämnat åt krigshökarna i Washington att avgöra vilken roll Sverige ska spela i ett potentiellt tredje världskrig.DCA-avtalet mellan Sverige och USA trädde i kraft 2024 och ger USA obehindrad tillgång till 17 svenska militärbaser. På dessa ges USA rätt att stationera amerikansk militär och lagra krigsmateriel utan svensk insyn eller påverkan. Alla kostnader för ut- och ombyggnader av infrastruktur etc. som amerikanerna bedömer sig vilja ha, ska därtill bekostas av ingen mindre än Sveriges skattebetalare. Avtalet är förhandlat utanför Sveriges NATO-medlemskap och löper fram till 2034, varpå det kan förnyas.
Kriget i Ukraina har redan dragit in Sverige i en konfrontation mellan två stormakter, och när Sverige inlemmas i USAs militära strategi är det som uppmarschområde åt amerikanska trupper vid en ev. konfrontation med Ryssland. På tryggt avstånd tycker amerikanen, medan bomberna regnar över Sverige.
Därför samlas vi lördagen den 11 april kl. 12.00-15.00 på Gustav Adolfs Torg i Malmö, för att protestera mot DCA-avtalet och kräva att det sägs upp.
Arrangör: Socialistisk Politik
Advertisement
Event Venue
Gustav Adolfs Torg, Malmö, Sweden
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.


![Danser fr\u00e5n v\u00e4rlden, pilotfas. Workshop. Performance [MALM\u00d6 FOLK FESTIVAL]](https://cdn-ip.allevents.in/s/rs:fill:500:250/g:sm/sh:100/aHR0cHM6Ly9jZG4tYXouYWxsZXZlbnRzLmluL2V2ZW50czEwL2Jhbm5lcnMvNzU0Mjg1MDk0ODVjZTcwYmIxNTEzZTVhNDVkZDJhMDVhOTU5OTI1YTM1N2IxOGE1ZjYwMDRkMDZlMmE0YjZmYy1yaW1nLXcxMjAwLWg2MjgtZGMwMDAwMDEtZ21pcj92PTE3NzQ5NDkwOTU.avif)








