New Finnish hard rock music - Valtakunnallinen vitutusfestivaali (VVF/I)

Mon Jan 05 2026 at 06:30 pm to 11:00 pm UTC+02:00

Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51, Helsinki | Helsinki

Daizy Pinehill Band Yhtye
Publisher/HostDaizy Pinehill Band Yhtye
New Finnish hard rock music - Valtakunnallinen vitutusfestivaali (VVF\/I)
Advertisement
Valtakunnallinen vitutusfestivaali tuo esiin uutta hard rock- musiikkia tekeviä suomalaisia bändejä ja artisteja. Liput: Lippu.fi:
https://www.lippu.fi/artist/new-finnish-hard-rock-music/ .
Kaikki rock-musiikki ja erityisesti hard ja heavy rock ovat saaneet alkunsa ja motivaationsa vallitsevien epäkohtien havainnoinnista, siitä on tullut verraton yhteiskunnallisten ongelmien ja sananvapauden ilmaisemisen muoto. On erityisen hienoa, että voimme Suomessa purkaa vitutuksemme rauhanomaisesti laulujen ja musiikin avulla kuten on Suomessa aina tehty.
Kukaan ei voine kieltää sitä, että alati raskaammaksi käyvän heavy rock – musiikin juuret ovat nykyisin hard rockiksi kutsuttujen bändien musiikissa. Näitä hard rock - musiikin esi-isiä ovat 60- ja 70- lukujen vaihteesta asti musiikillista raskautta edistäneet bändit kuten Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath, Cream, Uriah Heep ja Alice Cooper. Hard rock- musiikin merkittäviä kyntäjiä Suomessa olivat 70-luvulla mm. Kalevala, Hurriganes, Wigwam, Rock’n Roll Band, Royals ja monien mielestä jopa Sleepy Sleepers.
Valitettavaa kuitenkin on, että vaikka tehty musiikki ei kuole koskaan, niin tekijät poistuvat kukin vuorollaan keskuudestamme. Jos uusia hard rock- musiikin tekijöitä ei tule, niin aikamme hard rock - pioneeritkin unohtuvat useimmilta kadun tallaajilta. Siksi New Finnish Hard Rock Music järjestää Helsingin Korjaamolla 5.1. 2026 Valtakunnallisen Vitutusfestivaalin, joka tuo esiin uutta suomalaista hard rock – musiikkia tekeviä bändejä ja heidän omaa uutta musiikkiaan unohtamatta kuitenkaan hard rock- musiikin juuria ulkomailla ja Suomessa. Lienee paikallaan, että otamme käyttöön kautta aikain ensimmäisessä vitutusfestivaalissa suomalaisten ikiaikaisen luovuuden lähteen - vittuuntumisen voimavarana - keskellä pimeintä ja kylmintä vuodenaikaa ja nimenomaan Helsingin Korjaamolla.
Festivaalien etko-ohjelma alkaa Korjaamon kulmasalin aulassa klo 17.00 mm. vitutuspaneelilla, hard rock - musiikin juuret -esityksellä ja vitutus open mic - ohjelmalla. Paras vitutuksen ratkaisukeino luovuuden lähteenä palkitaan. Ovet saliin avataan klo 18.30 paikkeilla ja saman tien alkaa tapahtua. Liput 29.90 EUR.
Ohjelmassa olevat bändit ja artistit:
Let’s Eppelin
Maailman neljänneksi vanhin Led Zeppelin-tribuuttibändi Let´s Eppelin jatkaa 35-vuotisjuhlakeikkojaan. Luvassa voimaa, mystiikkaa ja jumalten vasarointia Eppelinin omasta tuotannosta unohtamatta kuitenkaan bändin Zeppelin- juuria. Immigrant song:

Stoner Kings
Stoner Kings yhdistää soppakattilaan hard rokkia ja stoner- metallia ainutlaatuiseksi keitoksekseen. Bändin energisessä lavashowssa on usein mukana eksoottisia tanssijoita ja muita hard rock- musiikkia elävöittäviä show-elementtejä. Laulaja Michael ”StarBuck” Majalahden tausta vapaapainijana tuo bändiin teatraalista karismaa ja rock'n'roll-henkeä. I Ain’t Confused:

Daizy Pinehill Band
Daizy Pinehill Band on suomalaisen naisrokkarin Daizy Pinehillin perustama Hard Rock–yhtye, jonka musiikissa yhdistyy eri hard rock – musiikin pioneerien vaikutus mutta myös vaikutteet elämän kovasta koulusta pohjolan metsissä, pelloilla, järvissä ja joissa. Vitutusfestivaaliteema sai alkusysäyksensä bändin keväällä 2025 julkaisemasta singlestä ”Feel the pain”:

Private Eyes Band featuring Mika Järvinen ja Mikko Rintanen
Private Eyes Project Band oli alunperin eri bändien muusikoista koottu ryhmä, joka kokoontui soittamaan Deep Purplen ja Purplen edesmenneen kitaristin Tommy Bolinin (USA) musiikkia. Private Eyes Band tuo esiin Tommy Bolinin traagisen elämäntarinan vitutusfestivaalien koskettavaksi loppuhuipennukseksi. Solisteina toimivat Mika Järvinen (Charlie Checkpoint ja Five Fifteen), Mikko Rintanen (Faustburger, Wigwam ja Royals) sekä Daizy Pinehill puolestaan ovat. Usein keikoilla nähdään Ken- luuranko edustamassa bändiä ja edesmenneitä hard rock- pioneereja. The Grind ja Wild Dogs (Private Eyes:

Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Kulttuuritehdas Korjaamo, Töölönkatu 51, Helsinki, Finland

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Helsinki

Salsa On2 Immersion Course for Dancers
Mon, 05 Jan at 05:30 pm Salsa On2 Immersion Course for Dancers

Avec Dance Club

Strauss-iltakonsertti
Mon, 05 Jan at 07:00 pm Strauss-iltakonsertti

Finlandia Hall

Uusien juttujen klubi!
Mon, 05 Jan at 07:00 pm Uusien juttujen klubi!

Museokatu 10, 00100 Helsinki, Finland

Venetsian joulu \u2013 Monteverdi: Vespro di Natale
Mon, 05 Jan at 07:00 pm Venetsian joulu – Monteverdi: Vespro di Natale

Saksalainen Kirkko

J\u00e4tk\u00e4j\u00e4tk\u00e4t - J\u00e4\u00e4hyv\u00e4iskeikka \/ Tavastia-klubi
Tue, 06 Jan at 12:00 pm Jätkäjätkät - Jäähyväiskeikka / Tavastia-klubi

TAVASTIA-klubi

 Strauss-matineakonsertti
Tue, 06 Jan at 02:00 pm Strauss-matineakonsertti

Finlandia Hall

Arkihuolesi kaikki heit\u00e4 -joulukonsertti Loppiaisena 2026
Tue, 06 Jan at 03:00 pm Arkihuolesi kaikki heitä -joulukonsertti Loppiaisena 2026

Vespertie 12, 00320 Helsinki, Finland

Helsinki is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Helsinki Events