Naapitta - Nutiden

Wed Jan 21 2026 at 04:30 pm to 09:00 pm UTC+01:00

Løvstræde 6, 1152 Copenhagen, Denmark | Copenhagen

Det Gr\u00f8nlandske Hus KBH - Kalaallit Illuutaat
Publisher/HostDet Grønlandske Hus KBH - Kalaallit Illuutaat
Naapitta - Nutiden
Advertisement
𝐍𝐚𝐚𝐩𝐢𝐭𝐭𝐚 – 𝐍𝐮𝐭𝐢𝐝𝐞𝐧
𝐺𝑟ø𝑛𝑙𝑎𝑛𝑑𝑠𝑘 𝑣𝑒𝑟𝑠𝑖𝑜𝑛 𝑒𝑟 𝑣𝑒𝑑 𝑎𝑡 𝑏𝑙𝑖𝑣𝑒 𝑜𝑣𝑒𝑟𝑠𝑎𝑡
I de kommende år sætter vi fokus på racisme og diskrimination mod grønlændere i Danmark. Vi håber, at tiden nu er moden til ærlige samtaler om fortiden – såkaldte truth-telling initiatives – og på sigt måske også til forsoning.
Som det andet led i vores workshop-række “Naapitta – lad os mødes” inviterer vi til en fælles samtale om nutiden.
Vi taler åbent om de udfordringer, der påvirker relationerne i dag, og skaber et fundament for empowerment og ligeværdig dialog. Læs mere på vores hjemmeside: https://sumut.dk/da/kultur/naapitta-lad-os-moedes/

𝐓𝐚𝐥𝐞𝐫𝐞:

𝐍𝐚𝐣𝐚 𝐃𝐲𝐫𝐞𝐧𝐝𝐨𝐦 𝐆𝐫𝐚𝐮𝐠𝐚𝐚𝐫𝐝 er lektor ved Center for Køn, Seksualitet og Forskellighed, Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab, Københavns Universitet. Hun er dansk-kalaaleq inuk forsker med ekspertise i koloniale relationer mellem Danmark og Kalaallit Nunaat. Hendes forskning fokuserer på dekoloniale, intersektionelle, kunstneriske, og oprindelige narrativer og epistemologier, herunder kalaallit levede erfaringer, ‘land relations’ og inuit videnssystemer. Hun har publiceret en lang række af akademiske artikler, der undersøger forskellige aspekter af ‘kolonialitet’ og racialisering igennem kolonihistorien, såvel som i samtiden. Hun er også medvirkende i dokumentaren, Orsugiak – Grønlands Hvide Guld, kurator af byvandringen ‘Qallunology 101: White Male Polar Explorers and Danish Desires to Settle’ i polarforskerkvarteret i Århus og manuskriptmedforfatter på teaterstykket Inuk Ingerlaartoq/Det Vandrende Menneske. Hun er Affiliate Scholar ved RIFS – Research Institute for Sustainability (GFZ, Potsdam) og modtager af Emma Goldman Award 2025 samt Emma Goldman Fellowship. Hun er desuden redaktør på tidsskriftet Kvinder, Køn & Forskning, og hovedredaktør på det seneste særtidsskriftnummer ‘Decolonisaton’.

𝐂𝐚𝐫𝐦𝐢𝐧𝐚 𝐆𝐮𝐥𝐝𝐦𝐚𝐧𝐧 er uddannet socialpædagog og er i gang med en kandidatuddannelse i pædagogik på Syddansk Universitet.
Carmina er antiracist, tykaktivist og intersektionel feminist, og hun engagerer sig aktivt i spørgsmål om identitet, repræsentation og minoriteters vilkår. Hun er født og opvokset i Danmark og har rødder i både Danmark og Grønland.

Til Naapitta vil Carmina og Naja tale om, hvordan den koloniale historie fortsat præger os i dag. De stiller blandt andet skarpt på, hvorfor det stadig er aktuelt at tale om en kolonisering, der fandt sted for omkring 300 år siden, og hvordan historiske magtforhold fortsat påvirker identitet, strukturer og levede erfaringer i nutiden.

𝐏𝐑𝐎𝐆𝐑𝐀𝐌𝐎𝐕𝐄𝐑𝐒𝐈𝐆𝐓 – 𝐖𝐎𝐑𝐊𝐒𝐇𝐎𝐏
16:30 Dørene åbnes
17:00 Velkomsttale, præsentationsrunde og Gaa Zaa Lung tænder qulleq (spæklampen)

17:30 Talk om nutiden med Naja Dyrendom Graugaard og Carmina Guldmann
19:00 Aftensmad
19:30 Workshop
21:00 Tak for i aften

𝐖𝐨𝐫𝐤𝐬𝐡𝐨𝐩𝐩𝐞𝐧 – 𝐡𝐯𝐚𝐝 𝐞𝐫 𝐩𝐥𝐚𝐧𝐞𝐧?
Det er jer, deltagere, der er de vigtigste i denne workshop. Det er jer, der sammen skal bestemme, hvilken retning vi skal bevæge os i.
I deltagere lytter til talken og skriver ned, hvad der fylder hos jer. I er også velkomne til at forberede jer hjemmefra og skrive ned, hvilke emner I finder vigtige at tage fat på fremover, så vi ved, hvad vi skal have fokus på.
𝐒𝐚̊𝐝𝐚𝐧 𝐟𝐨𝐫𝐞𝐠𝐚̊𝐫 𝐝𝐞𝐭:
● Alle får udleveret post-its og en tusch.
● Alle skriver deres tanker og emner ned – fra ét til maksimalt tolv emner hver.
● Herefter vælger I selv de tre emner, der er vigtigst for jer.
● Derefter deler vi jer op i grupper og sender jer ud til hver jeres station.
● Her hænger I alle jeres post-its op og samler dem under overskrifter, hvis der er emner, der der minder om hinanden.
● Til sidst kommer I tilbage og afleverer jeres overskrifter, som vi følger op på i fællesskab.
På den måde kan vi sammen finde ud af, hvad der er vigtigst for jer.
𝐇𝐞𝐫𝐟𝐫𝐚 𝐩𝐥𝐚𝐧𝐥æ𝐠𝐠𝐞𝐫 𝐯𝐢 𝐝𝐞𝐧 𝐧æ𝐬𝐭𝐞 𝐝𝐞𝐥 𝐚𝐟 𝐍𝐚𝐚𝐩𝐢𝐭𝐭𝐚-𝐟𝐨𝐫𝐥ø𝐛𝐞𝐭. 𝐀𝐥𝐭𝐬𝐚̊ 𝐡𝐯𝐚𝐝 𝐝𝐞𝐫 𝐬𝐤𝐚𝐥 𝐬𝐤𝐞 𝐞𝐟𝐭𝐞𝐫 𝐍𝐚𝐚𝐩𝐢𝐭𝐭𝐚 𝐅𝐫𝐞𝐦𝐭𝐢𝐝𝐞𝐧
Vi kalder arrangementet en workshop, fordi vi ønsker at inddrage jer aktivt. Vi vil gerne høre jeres refleksioner og tanker: Hvad fylder hos jer? Hvor ser I behov for forandring, hvis vi skal bevæge os mod et mere ligeværdigt forhold?
Hold øje med opslag her på eventet – vi deler løbende materiale, der kan forberede jer til workshoppen. I er også meget velkomne til allerede nu at notere de emner eller spørgsmål, I gerne vil tage op.
Vi glæder os til at mødes – Naapitta.

𝐏𝐫𝐚𝐤𝐭𝐢𝐬𝐤:
- Vi åbner dørene 16:30, kom i god tid så du kan lande, få et glas vand eller en kop kaffe.
- 17:00 Velkomst tale og præsentationsrunde
- Talk/oplæg starter 17:30
- Vi giver aftensmad 19:00-19:30
- Workshop med deltagere 19:30-21:00


Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Løvstræde 6, 1152 Copenhagen, Denmark, Løvstræde 6, 1152 København K, Danmark, Copenhagen , Denmark

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Copenhagen

Boardgames & Creative Space \/\/Operaen Christiania
Wed, 21 Jan at 03:00 pm Boardgames & Creative Space //Operaen Christiania

Pusher st., 1440 Christiania, Denmark

Experiments in Situ - Photography, Film and Sound Art
Wed, 21 Jan at 03:00 pm Experiments in Situ - Photography, Film and Sound Art

Dark Gallery CPH, Ryesgade 103B, 2100 Copenhagen, Denmark

Lulu is turning 10!
Wed, 21 Jan at 04:00 pm Lulu is turning 10!

Ravnsborggade 12, 2200 Copenhagen, Denmark

Code&Share[61]: The Online Search Rodeo
Wed, 21 Jan at 04:00 pm Code&Share[61]: The Online Search Rodeo

KLUB, Linnésgade 25, 1361 København K, Denmark

Vesterbro: Spot og Stop en overdosis
Wed, 21 Jan at 04:00 pm Vesterbro: Spot og Stop en overdosis

Onkel Dannys Plads 1, 1 sal, 1711 Copenhagen, Denmark

Repair Caf\u00e9 \u00d8sterbro
Wed, 21 Jan at 05:00 pm Repair Café Østerbro

Kildevæld Kulturcenter

Mallorca Cycling Week Info Night at BIKEFITPRO
Wed, 21 Jan at 05:00 pm Mallorca Cycling Week Info Night at BIKEFITPRO

Amerika Plads 26B St., 2100 Copenhagen, Denmark

MindfulnessGudstjeneste
Wed, 21 Jan at 05:00 pm MindfulnessGudstjeneste

Sct Matthæus Kirke

Grief Group
Wed, 21 Jan at 05:30 pm Grief Group

Eliaskirken, Vesterbrogade 49, 1620 Copenhagen, Denmark

F\u00f8rste ordin\u00e6re generalforsamling
Wed, 21 Jan at 05:30 pm Første ordinære generalforsamling

Danmarks Socialdemokratiske Ungdom (DSU)

Copenhagen is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Copenhagen Events