Advertisement
Utroligt mange forskellige komponister har gennem tiderne ladet sig inspirere af den tyske digter Heinrich Heines tekster, og hvor vi ofte betragter ham som en romantisk digter fordi Schumann, Mendelssohn og Brahms udødeliggjorde hans poesi, så var han faktisk en rebel. Han kæmpede mod politisk og social undertrykkelse og for ophævelse af race-, køns- og klasseskel samt for seksuel frigørelse. Hans værker blev forbudt i Tyskland i 1835 og H.C. Andersen, der besøgte ham i Paris, hvor han boede de sidste 25 år af sit liv, mente at kvinder ikke skulle have adgang til hans erotiske digte.
Ikke desto mindre har mange kvindelige komponister brugt Heines tekster, og koncerten omfatter således sange af Josephine Lang, Nadia Boulanger, Margarete Schweikert, Fanny Hensel, Alma Mahler og Tekla Griebel-Wandall. Dertil kommer Mario Castelnuovo-Tedesco, Charles Ives og P.E.Lange-Müller samt Robert Schumann, Felix Mendelssohn og Johannes Brahms. Alt sammen lagt i hænderne på sang- og klaverstuderende fra DKDM.
Der er gratis adgang til Studiescenen, men begrænset antal pladser, så vi anbefaler at komme i god tid.
...
MandagsMusik er kammermusik på højt kunstnerisk niveau og fokus på formidling. Formatet er 90 minutters koncertoplevelse, efterfulgt af en stund i baren, hvor publikum og musikere kan mødes i uformelle rammer.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Det Kongelige Danske Musikkonservatorium, Rosenørns Alle 22, 1970 Frederiksberg C, Danmark, Frederiksberg, Denmark
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.








