Advertisement
Klassikere og konditorkagerØbro Jagtvej Bibliotek inviterer til litterær lørdag, hvor vi fordyber os i klassikerne.
John Steinbeck bliver betragtet som en af de vigtigste amerikanske forfattere igennem historien. Forfatterskabet er stort med 33 romaner og han var kendt for at skrive om depressionens krisemennesker i USA.
I 1962 vandt han Nobels Litteraturpris og er kendt for mesterværker som "Vredens Druer, Øst for Paradis, Mus og Mænd mfl.
Bo Tao Michaëlis er vores guide denne eftermiddag når vi dykker ned i Steinbecks omfattende forfatterskab. Gå ikke glip af denne chance for at blive klogere på en af det 20 århundredes vigtigste forfattere.
Om foredragsholderen:
Bo Tao Michaëlis er cand.mag i litteraturvidenskab, forfatter til bøger om bla. Hemingway, litteraturanmelder og kendt for sin store passion for krimier og klassikerne.
Billet koster 50 kr. og udover de litterære guldkorn vil der være kaffe og konditorkage.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Øbro Jagtvej Bibliotek, Jagtvej 227, 2100 København Ø, Jagtvej 227, 2100 København Ø, Danmark,Copenhagen, Copenhagen , Denmark
Tickets