Advertisement
Zapraszamy na spotkanie z okazji wydania książki Andrzeja Nowaka „Kto pisze naszą historię? Rozmowy polskie wiosną XXI wieku”. Dyskusję z udziałem autora, Jacka Dukaja i Adama Leszczyńskiego poprowadzi Michał Przeperski.
Środa, 13 listopada, godz. 18.00.
Sala Mehofferowska w siedzibie Wydawnictwa Literackiego, ul. Długa 1 w Krakowie.
Wstęp wolny.
ANDRZEJ NOWAK – (ur. 1960) – historyk, sowietolog, kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na UJ, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN. Wykładał historię Polski i Rosji na wielu zagranicznych uniwersytetach, m.in. na Harvardzie, Cambridge, Columbia University. Jako ekspert od polityki wschodniej wielokrotnie występował w telewizji. Autor kilkudziesięciu książek, dwukrotny laureat Nagrody Klio – w 1995 r. za „Jak rozbić rosyjskie imperium” i w 2001 r. za „Polska i trzy Rosje. Studium polityki wschodniej Józefa Piłsudskiego (do kwietnia 1920 roku)” i trzykrotny Nagrody Rektora UJ za wybitne osiągnięcia naukowe (2009, 2010, 2011), oraz m.in. laureat Nagrody im. Jerzego Giedroycia.
JACEK DUKAJ – prozaik, eseista, krytyk. Autor m.in. „Czarnych oceanów”, „Innych pieśni”, „Perfekcyjnej niedoskonałości”, „Lodu”, „Wrońca”, „Starości aksolotla” oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomka Bagińskiego „Katedry” - zgromadzonych m.in. w tomach „W kraju niewiernych” oraz „Król Bólu”. Autor eseju rzeki „Po piśmie”, ukazującego ludzkość wchodzącą w epokę postpiśmienną. Tłumacz reinterpretator „Serca ciemności” Conrada. Wielokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla, kilkakrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, także do nagród Nike i Angelusa; laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Europejskiej Nagrody Literackiej. Na podstawie powieści „Starość aksolotla” Netflix wyprodukował serial „Kierunek: Noc”.
ADAM LESZCZYŃSKI – historyk, socjolog, dziennikarz i publicysta, doktor habilitowany nauk społecznych, profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie SWPS, od kwietnie 2024 roku pełni obowiązki dyrektora Instytutu Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza. Wcześniej związany m.in. z Instytutem Studiów Politycznych PAN, współzałożyciel serwisu OKO.press. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku”, „Polityce”. Autor takich książek jak „ Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943-1980”, „Eksperymenty na biednych – Polityczny, moralny i ekonomiczny spór o to, jak pomagać skutecznie”, „No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków”, „Obrońcy pańszczyzny – analiza dyskursu propańszczyźnianego w XVIII-XIX w.” i „Ludowa historia Polski”, za którą został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”.
MICHAŁ PRZEPERSKI – (ur. w 1986) – doktor historii, pracownik Instytutu Historii PAN oraz rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w ** wieku, zwłaszcza w procesach transformacji politycznej i społecznej. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”, „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w ** wieku”, „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna” oraz „Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993” Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki (2017), a w roku 2021 Nagrody Naukowej tygodnika „Polityka”, Nagrody Specjalnej Fundacji Identitas oraz Nagrody KLIO.
O KSIĄŻCE „KTO PISZE NASZĄ HISTORIĘ? ROZMOWY POLSKIE WIOSNĄ XXI WIEKU”:
Rozmówców Andrzeja Nowaka dzieli niekiedy bardzo wiele – metryka urodzenia, wizje dziejów czy poglądy polityczne. Sam fakt, że tak różne postacie polskiej kultury zgodziły się spotkać i podjąć debatę o historii Polski, już jest godny uwagi. Do tego format zaproszonych gości i rzadko dziś spotykana wnikliwość poszczególnych rozmów sprawiają, że ta książka jest czymś więcej niż zbiorem ciekawych wywiadów – to rozpisana na głosy opowieść o naszych dziejowych doświadczeniach oraz sposobach ich przepracowywania.
Kto pisze naszą historię? jest kontynuacją cieszącej się wielkim powodzeniem Historii nie dla idiotów. Tym razem autor zaprosił do rozmowy nie tylko zawodowych historyków, ale także pisarzy i poetów. Między lutym a majem 2024 roku spotkał się z Ernestem Bryllem, Jackiem Dukajem, Ewą Domańską, Antonim Liberą, Wacławem Holewińskim, Adamem Leszczyńskim, Szczepanem Twardochem i Małgorzatą Musierowicz. Całości dopełnia archiwalna rozmowa z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem oraz portret mentorki autora – profesor Wiktorii Śliwowskiej.
Jak wyraża się władza historii nad nami? Jaką władzę nad czytelnikiem ma opowiadający historię autor?
Którzy bohaterowie i które wydarzenie z naszej zbiorowej wyobraźni tracą ważność, a które ją zyskują? Czego wcześniej nie dostrzegaliśmy, opowiadając o dziejach Polski?
Jak odpowiadamy dziś na wielkie polskie pytania – o powstania, tradycję romantyczną i sens heroicznej walki?
Czy wojna tocząca się za naszą wschodnią granicą odnawia znacznie takich słów jak „ojczyzna” czy „poświęcenie”?
Na te i wiele innych pytań padają niekiedy skrajnie różne odpowiedzi. Ta książka jest również próbą zaproszenia czytelników do dyskusji, jaką rzadko się już dziś prowadzi – pełnej sporów i odmiennych perspektyw, ale i wzajemnego szacunku.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ul. Długa 1, 31-147 Kraków, Poland, ulica Długa 1, 31-147 Kraków, Polska,Kraków, Poland, Krakow