Advertisement
Od przynajmniej sześciu tysięcy lat koty towarzyszą człowiekowi, żyjąc w jego domostwach. Czczone w starożytnym Egipcie, w Europie uznawane za zwierzęta użyteczne, choć również budzące pewien rodzaj lęku, demoniczne. To utożsamienie kota z nieczystymi siłami spowodowało, że w średniowieczu często je okrutnie okaleczano i zabijano. W sztuce znajdziemy wizerunki kotów dostojnych i tajemniczych, łownych i dzikich oraz domowych pupilków, leniwych i sytych. Wielu malarzy dzieliło dom i pracownię z kotami, m.in. Gustaw Klimt, Pablo Picasso, Henri Matisse, Paul Klee, Andy Warhol czy Ai Weiwei. Niektórzy artyści malowali koty niemal bez przerwy, jak Louis Wain. Picasso robił to okazjonalnie, ale za to przedstawiał koty jako krwiożercze bestie. Balthus i Foujita namalowali się ze swoimi kocimi przyjaciółmi. W obrazach Fridy Kahlo czy Leonory Carrington również często pojawia się motyw kota, surrealizm widzi w nim bowiem magiczną istotę, łączącą świat realny z fantastycznym. W onirycznych w nastroju obrazach koty często występują w roli strażników tajemnej wiedzy. Kocie motywy pojawiają się również często w polskim malarstwie, np. w twórczości Aleksandry Waliszewskiej czy Kazimierza Mikulskiego. Dziś różnego typu wizerunki kotów przepełniają popkulturę – koty są bohaterami ilustracji, komiksów i animacji.
Na wykładzie prześledzimy ewolucję w sposobie przedstawiania kota w sztuce, pomówimy o symbolice związanej z tym zwierzęciem, tak bardzo wymykającym się jednoznacznej definicji. Zaprezentowane zostaną wyłącznie interesujące przedstawienia niezwykłej i nieuchwytnej kociej natury. Wykład poprowadzi Kamila Śpiewla-Kasperek.
▲▼▲▼▲▼▲▼▲
Informacje praktyczne:
Kiedy: 20 lutego 2025 r., godz. 17.00–18.00
Dla kogo: bez ograniczeń wiekowych
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny
▲▼▲▼▲▼▲▼▲
Dostępność
Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/
▲▼▲▼▲▼▲▼▲
Andrzej Kot (1946–2015) – lubelski grafik, kaligraf, zecer, typograf. Jego pierwsze wystawy to Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie (1978) i Biennale Ekslibrisu w Malborku (1979). W 1981 r. zdobył złoty medal na Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku. Jego różne prace ukazały się w „Scriptura Calendar” niemieckiego Muzeum Gutenberga. W latach 80. brał udział (korespondencyjnie) w kilku kolejnych Biennale Humoru i Satyry w bułgarskim Gabrovie i w Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie. W konkursie ekslibrisu we włoskim Torgiano zdobył wyróżnienie. Prace Kota prezentowano m.in. w Hamburgu, Rodental, Mainz i Heidelbergu (Niemcy), w stanie Illinois (USA) oraz w Oxfordzie (Wielka Brytania) i Japonii.
„Ot-Kot” – wystawa twórczości Andrzeja Kota
Kiedy:
wernisaż – 17 lutego 2025 r., godz. 16.00
ekspozycja – 18 lutego 2025 – 9 marca 2025 r., od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–17.00 oraz podczas wydarzeń towarzyszących wystawie
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Wstęp wolny
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ulica Grodzka 5A, 20-125 Lublin, Polska, ulica Grodzka 5A, 20-125 Lublin, Polska,Lublin, Poland