Advertisement
Orlando, reż. Sally Potter, Rosja, Wielka Brytania, Włochy, Francja, Holandia, 1992czas trwania: 1 godz. 33 min.
wstęp wolny
Rok 1600. Orlando, młodzieniec z arystokratycznego rodu (grany przez kobietę - Tildę Swinton), zostaje obłożony przez oczarowaną jego urodą królową Elżbietę I klątwą "bycia młodym na wieki". 200 lat później zostaje kobietą, której losy śledzimy aż po lata nam współczesne...
To lekko ironiczna opowieść o szukaniu własnej tożsamości.
Skąd nazwa Benshi? – kiedy w Japonii pojawiło się kino, powołano do życia specjalny urząd – narratora i interpretatora filmowych zdarzeń. Ponieważ filmy zagraniczne stanowiły dla japońskiego widza nie lada kulturową zagadkę, pomagał on oglądającym zrozumieć płynące z ekranu treści, dopełniając tym samym odbiór dzieła. Funkcja ta nazywała się Benshi.
Po seansie wspólnie dyskutujemy o filmie.
O cyklu:
Lutowy cykl postanowiliśmy poświęcić wybitnej brytyjskiej aktorce TILDZIE SWINTON. Jej zapadające w pamięć kreacje aktorskie kojarzą się przede wszystkim z androgynicznymi postaciami o charakterystycznej urodzie. Dlatego trochę na przekór rozpoczynamy filmem “Nienasyceni” (2015) w reżyserii Luci Guadagnino, w którym Swinton prezentuje się w wyjątkowo kobiecej odsłonie. Film jest remakiem francuskiego “Basenu” z 1973 roku z Alainem Delonem i Romy Schneider w rolach głównych. Kolejny pokaz to nasza Walentynkowa propozycja dla kinomanów ;) czyli “Tylko kochankowie przeżyją” (2013). Zanurzmy się jeszcze raz w sensualną fascynację pary wampirów z ulubienicą Jima Jarmuscha w roli głównej. Trzecim filmem z kolei będzie “Orlando” - brytyjski film kostiumowy na motywach powieści Virginii Woolf pod tym samym tytułem. Tytułowa rola przyniosła Swinton międzynarodowy sukces i rozpoznawalność. Ostatni pokaz to najnowsza propozycja w reżyserii Pedro Almodovara. Scenariusz “W pokoju obok” powstał na podstawie książki Sigrid Nunez pt. “Pełnia miłości”. Do zobaczenia w kinie!
Projekt dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Pragniemy przypomnieć, że w Kinie CK obowiązuje hasło „Kino, nie popcorn”, które oznacza, że stawiamy na seanse bez reklam. Godziny seansów w naszym kinie są równoznaczne z rozpoczęciem projekcji filmowej. Prosimy o punktualne przybycie. Zgodnie z regulaminem osoby spóźnione nie będą wpuszczane na seanse.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Centrum Kultury w Lublinie, ulica Peowiaków 12, 20-007 Lublin, Polska,Lublin, Poland