KLUB PODRÓŻNIKA IRAK. OD STAROŻYTNOŚCI DO WSPÓŁCZESNOŚCI

Mon May 11 2026 at 06:00 pm to 07:30 pm UTC+02:00

Klub Kultury w Zalesiu Górnym CK | Warsaw

Centrum Kultury w Piasecznie
Publisher/HostCentrum Kultury w Piasecznie
 KLUB PODR\u00d3\u017bNIKA IRAK. OD STARO\u017bYTNO\u015aCI DO WSP\u00d3\u0141CZESNO\u015aCI
Advertisement
Irak. Od starożytności do współczesności – spotkanie z cyklu Klub Podróżnika w Zalesiu Górnym
Zapraszamy na spotkanie podróżnicze w Zalesiu Górnym z cyklu Klub Podróżnika, podczas którego opowiemy o naszej podróży przez Irak – od południowych regionów kraju po Kurdystan Iracki. Podczas prelekcji pokażemy zdjęcia i podzielimy się doświadczeniami z wyprawy.
Irak to państwo nad Zatoką Perską, którego terytorium uznawane jest za kolebkę najwcześniejszej cywilizacji, która rozwijała się w dolinach rzeki Tygrys i Eufrat. Obszar ten zwany był Mezopotamią, a także biblijnym rajem.
Przejechaliśmy kraj z południa na północ, napotykając wiele kontrastów zarówno w zmieniającym się krajobrazie, jak i w relacjach międzyludzkich. Czuliśmy się całkiem bezpiecznie, doświadczając wielu przyjaźni. Przemierzaliśmy kraj lokalnym transportem, nocowaliśmy w hotelikach, często z pielgrzymami, którzy licznie przybywali do miejsc uznanych za święte dla islamu szyickiego. Nasza podróż trwała w czasie święta Ramadan.
Stolica Iraku, Bagdad, jest miastem wielokulturowym – miejscem, w którym można momentami poczuć się niemal jak w Europie. Zupełnie inny charakter ma natomiast północ kraju, czyli Kurdystan Iracki. Region ten posiada znaczną autonomię, co wyraźnie odczuwa się już po przekroczeniu wewnętrznej granicy. Ludność kultywuje swoją odrębność poprzez swój ubiór, smaczną i zróżnicowaną kuchnię, odrębny język oraz większe otwarcie na świat.
Dotarliśmy także do odizolowanych wiosek, podziwialiśmy piękne górskie krajobrazy i odwiedziliśmy chrześcijańskie klasztory. W wielu miejscach widoczne są ślady niedawnych walk – praktycznie na terenie całego kraju. Szczególne wrażenie wywarły na nas zniszczenia w Mosulu.
Liczne kontrole, posterunki wojskowe oraz dyskretna obserwacja sprawiały, że czuliśmy się bezpiecznie i nie mieliśmy większych problemów z robieniem zdjęć. Zebraliśmy ich tak dużo, że wybór odpowiedniej liczby do prezentacji podczas spotkania okazał się niemałym wyzwaniem.
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Klub Podróżnika w Zalesiu Górnym, organizowanego przez Centrum Kultury w Piasecznie oraz Bibliotekę Publiczną w Piasecznie. Prelekcja podróżnicza będzie okazją do poznania historii, kultury i codzienności Iraku oraz rozmowy o podróżowaniu po tym niezwykłym regionie świata.
https://kulturalni.pl/wydarzenie/klub-podroznika-irak-od-starozytnosci-do-wspolczesnosci/
Advertisement

Event Venue

Klub Kultury w Zalesiu Górnym CK, ulica Białej Brzozy 3, 05-540 Zalesie Górne, Polska, Warsaw, Poland

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Warsaw

Praktyka Slow - Pawe\u0142 Najgebauer [drop-in class]
Mon, 11 May Praktyka Slow - Paweł Najgebauer [drop-in class]

Szkoła Impro (Piwnica Resortu)

"Dyplomacja w czasie geopolitycznych wyzwa\u0144" - priorytety polskiej polityki zagranicznej - Spotkanie
Mon, 11 May at 11:30 am "Dyplomacja w czasie geopolitycznych wyzwań" - priorytety polskiej polityki zagranicznej - Spotkanie

s.1.3, Lipowa 4, CI II, Uniwersytet Warszawski

Projekt Video: Bachata Ladies Spring Edition z Roksan\u0105 Gontarczyk poziom Open
Mon, 11 May at 05:00 pm Projekt Video: Bachata Ladies Spring Edition z Roksaną Gontarczyk poziom Open

ABRA Studio (al. Jana Pawła II 11, Warsaw, Poland)

Kola\u017cowa Antologia Poezji: John Lennon
Mon, 11 May at 05:00 pm Kolażowa Antologia Poezji: John Lennon

Wolska 75, 01-229 Warsaw, Poland

Depopulacja: co dalej z mniejszymi miastami i wsi\u0105?
Mon, 11 May at 05:00 pm Depopulacja: co dalej z mniejszymi miastami i wsią?

ul. Krakowskie Przedmieście 30, 00-927 Srodmiescie, Poland

Wholesome Fusion w Chacie Numinosum
Mon, 11 May at 06:29 pm Wholesome Fusion w Chacie Numinosum

Chata Numinosum

GALVANIZER (fin) + MALFORMED (fin) - Warszawa
Mon, 11 May at 07:00 pm GALVANIZER (fin) + MALFORMED (fin) - Warszawa

Klub Mechanik

POLSKIE DROGI: Puszcza Bia\u0142owieska. Z Katarzyn\u0105 Surmiak-Doma\u0144sk\u0105 rozmawia Paulina Wilk
Mon, 11 May at 07:00 pm POLSKIE DROGI: Puszcza Białowieska. Z Katarzyną Surmiak-Domańską rozmawia Paulina Wilk

ul. Koszykowa 34/50, 00-675 Warsaw, Poland

Nowa ksi\u0105\u017cka: Pogoda dla rewolucjonist\u00f3w Przemys\u0142aw Wielgosz
Mon, 11 May at 07:00 pm Nowa książka: Pogoda dla rewolucjonistów Przemysław Wielgosz

Madalińskiego 10/16, 02-513 Warsaw, Poland

Sophisticated Lady | SWING CLUB
Mon, 11 May at 07:00 pm Sophisticated Lady | SWING CLUB

Mazowiecki Instytut Kultury

Warsaw is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Warsaw Events