Julshow G.P.S. Eriksbergshallen

Fri, 28 Nov, 2025 at 06:00 pm to Sat, 29 Nov, 2025 at 01:00 am UTC+01:00

Maskingatan 11, 41764 Göteborg | Gothenburg

Quality Hotel 11 & Eriksbergshallen
Publisher/HostQuality Hotel 11 & Eriksbergshallen
Julshow G.P.S. Eriksbergshallen
Advertisement
Välkommen på en helkväll i Eriksbergshallen där värdparet Karin och Peter bjuder hem oss till ett “traditionellt” julfirande med klassiskt svenskt julbord, humor, underhållning och fest.
Våra svenska traditioner, dignande av dofter, gemenskap och minnen – varför firar vi egentligen våra traditioner som vi gör? Och varför äter vi samma mat och sjunger samma sånger, år efter år? Vi bjuder in till en kväll där det klassiska julbordet står i fokus, men där vi vågar skruva på det förväntade, men med en twist som får dig att både skratta och tänka efter.
Vårt värdpar tar er igenom en helkväll tillsammans med artisterna Linda Holberg, Heidi Karlsson vår stjärngäst David Lindgren och fantastiska livebandet Good News. Kvällen bjuder på ett klassiskt svenskt julbord, en fantastisk show och kulminerar i en hejdundrande fest!
Efteråt DJ, dans och något gott i glaset. Välj själv om du vill njuta av både julbord och show eller bara boka show.
Mer information om underhållningen hittar ni här: eriksbergshallen.se
För större förfrågningar kontakta oss gärna på mail: [email protected] eller via telefon på: 031-305 01 00
________________________________________________________
Artistinformation
David Lindgren👇🏼:
Multibegåvningen som älskas av hela Sverige. David har sjungit, dansat och programlett sig rakt in i svenska folkets hjärtan. Tre Melodifestivalfinaler, två som programledare och hyllad Diggiloo-Cicerón. Nu aktuell med showturnén A Show Larger Than Life.
Karin Funk👇🏼:
En av Sveriges mest genrebreda röster. Utbildad i Göteborg och älskad för sina roller i Chess, Phantom of the Opera, Mary Poppins och mer. Hyllad för sina Freddie Mercury-tolkningar i Queens.
Peter Eriksson👇🏼:
Göteborgs egen nöjesikon. Känd för sitt karismatiska kroppsspråk, humor och Tom Jones-röst. Underhållare, showmakare och publikfavorit på stadens scener.
Linda Holberg👇🏼:
Mångsidig sångerska med över 25 år på scener, i TV-produktioner och som sångcoach. Har jobbat med Sveriges artistelit och släppt egna skivan The Woman in Me.
Heidi Karlsson👇🏼:
Internationell musikalstjärna med roller i CATS, Love Never Dies och Phantom of the Opera. Turnerar världen över med sina bejublade ”One Woman Shows”.
Good News👇🏼:
Livebandet som får taket att lyfta och publiken att dansa. Med energi, glädje och musikalisk magi lyfter de varje kväll till något extra.
Amaze (Heidi Karlsson, Linda Holberg, Karin Funk)👇🏼:
Tre starka röster. Tre rutinerade scenpersonligheter. AMAZE levererar ös, elegans och musikalisk kraft i varje nummer.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Maskingatan 11, 41764 Göteborg, Maskingatan 11, SE-417 64 Göteborg, Sverige, Gothenburg, Sweden

Tickets
Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Gothenburg

Kakafon Records 15 \u00e5r 2010-2025
Thu, 27 Nov at 06:00 pm Kakafon Records 15 år 2010-2025

Plåtslagareg. 2, 41757 Gothenburg, Sweden

JULSHOW P\u00c5 ULLEVI MED ROCK CIRCUS
Thu, 27 Nov at 06:00 pm JULSHOW PÅ ULLEVI MED ROCK CIRCUS

Ullevi Lounge, Skånegatan 10, SE-411 40 Göteborg, Sverige

Bohusl\u00e4n Big Band spelar egna grejer
Thu, 27 Nov at 07:00 pm Bohuslän Big Band spelar egna grejer

Skeppet GBG

En annorlunda seans med Ulle.
Thu, 27 Nov at 07:00 pm En annorlunda seans med Ulle.

Karl Staaffsgatan 20A, Göteborg

RSD Black Friday 28 November
Fri, 28 Nov at 10:00 am RSD Black Friday 28 November

Bengans

Dansstuga - schottis | Folkmusikkaf\u00e9et
Fri, 28 Nov at 06:30 pm Dansstuga - schottis | Folkmusikkaféet

Södra Allégatan 4, 41301 Gothenburg, Sweden

A Soulful Christmas med Andreas Weise & Clarion Hotel\u00ae Post
Fri, 28 Nov at 06:30 pm A Soulful Christmas med Andreas Weise & Clarion Hotel® Post

Drottningtorget 10, 411 03 Bö

Estrella Morente \/ Flamenco fr\u00e5n Granada
Fri, 28 Nov at 07:00 pm Estrella Morente / Flamenco från Granada

Kungsparken 1, 411 36 Gothenburg, Sweden

G\u00f6teborgs st\u00f6rsta Julfest
Fri, 28 Nov at 07:00 pm Göteborgs största Julfest

Filmstudion

Peter Apelgren - Livets efterr\u00e4tt FINAL! Konserthuset G\u00f6teborg
Fri, 28 Nov at 07:00 pm Peter Apelgren - Livets efterrätt FINAL! Konserthuset Göteborg

Konserthuset Göteborg

Gothenburg is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Gothenburg Events