Hisingens Visfestival 2025

Sat Dec 27 2025 at 02:00 pm to 10:00 pm UTC+01:00

Aftonstjärnan | Gothenburg

Hisingens Visklubb
Publisher/HostHisingens Visklubb
Hisingens Visfestival 2025
Advertisement
H I S I N G E N S V I S F E S T I V A L ÄR T I L L B A K A !
Efter förra årets festival fick vi direkt massor av frågor: ”ni kör väl nästa år igen?”
Och – ja! Det gör vi! Hisingens visfestival återuppstår, återigen på Aftonstjärna och återigen i mellandagarna, denna gång den 27:e december, precis när sillen tagit slut, glöggen kallnat och skinkan börjar bli lite torr, vad passar då bättre än att ta sig till Aftonstjärnan och en fantastisk visfestival?
Vi öppnar dörrarna klockan 14.00 och stänger dem kl 22.00. Däremellan kommer du att få träffa åtta av landets finaste visartister.
Från klockan 14.00 är det lite mindre program i foajén, öl och vinförsäljning och sedan kör vi igång med följande uppställning på den stora scenen. Vi kommer också att se till att ha en paus där man kan äta enklare mat på Aftonstjärnan eller tex gå till Port Arthur för en rejäl middag. Exakta tider kommer att meddelas här i eventet!
När det hela är över går vi över till Port Arthur för efterfest med spontana musikaliska inslag!
Precis som förra året kan man välja mellan två prisklasser: 300 eller 500 sek. Skillnaden? Ingen! Vi vill helt enkelt att alla ska kunna ha råd, men har du lite extra råd får du gärna betala lite extra!
Här är en kort presentation av årets artister:
Murre Eriksson kommer resandes ifrån ljusaste Småland med ett helt knippe fina visor i bagaget! Murre är i ständig rörelse och ses på massor av scener runt iblandet, ibland ensam med gitarr och munspel, ibland med sitt band. Här hittar du musik av henne:

Murre spelade hos oss i februari 2023 och delade kvällen med Jonathan Hilli, gitarrvirutuos med ett av visvärldens mest personliga uttryck. Vi är väldigt glada att återigen kunna bjuda in de här artisterna till Hisingen!
Här hittar du en fantastisk version av Emigrantvisa:

Dan Viktor behöver kanske inte någon närmare beskrivning. Med nio skivor bakom sig, Fred Åkerström och Tedgärdestadstipendiet, Manifest och Dan Anderssonpriset mm i bagaget är Dan Viktor ett av de absolut mest meriterade namnet på den svenska Visscenen. Dan Viktor spelar på såväl de största scenerna som i sin publiks vardagsrum. Du som var på en knökfull visklubb i April i år lär inte ha glömt den kvällen!

Susanna Hillbom spelade hos oss i oktober 2024 och ställde till med en av de vackraste allsångsångerna vi hört.
Sjuksköterska, vårdlärare, estradpoet, vissångerska, författare, diktare och målare från Halmstad. Hos oss bjöd hon bland annat på visor ifrån skivan Tapper och vred, om Elise Ottesen Jensen. Vi är grymt nöjda över att få besök i vintermörkret av denna ljusspriderska!
Här bjuder hon på en julekram:

Elin Callmer från hufvudstaden välte visklubben i september 2024! Alla som var där minns såväl tårar, gravallvar och rungande skrattsalvor! Punkig attityd med stor humor och varma sånger om olika livsöden. Vi väntade länge på att få Elin till klubben – nu kommer hon tillbaks på Hisingen och Aftonstjärnan!

Loke Nyberg får ledigt en stund från rollen som festivallarrangör, då han är i full färd med att spela in en ny skiva får du en unik chans att lyssna till några av hans nya och säkert något äldre också. I November släppte Loke ut allt han spelat in genom åren på streamingtjänsterna och här hittar du en av alla hans sånger:

Lovisa Hagström – en av våra tidigaste artister på Hisingens visklubb och en av de som lade grunden till hur vår scen skulle komma att utvecklas är tillbaks!
Det var i April 2022 som Lovisa presenterades så här: Bland vardagens kalla pannkakor singlar löven från kökstaken. Tår och tårar fryser längs längs blankväg till pärlor och kristaller sköra som glas” Välkommen tillbaks Lovisa!

Simon Swahnström besökte oss i Mars och välte klubben! Simon spelar på såväl stora som mindre scener landet runt, ibland fintsämt, ibland svulstigt och röjigt. En man från trakterna kring Vänern med ovanligt många strängar på sin lyra!

Ett kultarrangemang i samverkan med Arbetarrörelsens Folkhögskola i Göteborg (AFIG)
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Aftonstjärnan, Plåtslagaregatan 2, SE-417 57 Göteborg, Sverige, Gothenburg, Sweden

Tickets
Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Gothenburg

Happy New Yeah!  Another Beatles Christmas Show med Pepperland
Fri, 26 Dec at 07:00 pm Happy New Yeah! Another Beatles Christmas Show med Pepperland

Djurgårdsgatan 13, 414 62 Gothenburg, Sweden

BAW - Blues After Work
Fri, 26 Dec at 07:00 pm BAW - Blues After Work

West Coast Jitterbugs

GJK:s Mellandagsl\u00e4ger
Sat, 27 Dec at 10:00 am GJK:s Mellandagsläger

Göteborgs Judoklubb

THE STING - Robert Redford p\u00e5 Bio Roy
Sat, 27 Dec at 01:00 pm THE STING - Robert Redford på Bio Roy

Bio Roy

A Tribute To Lemmy Kilmister
Sat, 27 Dec at 07:00 pm A Tribute To Lemmy Kilmister

Vasagatan 41, 411 36 Gothenburg, Sweden

ARVID NERO + LILLEBROR
Sat, 27 Dec at 07:00 pm ARVID NERO + LILLEBROR

Järntorgsgatan 12, SE-413 01 Göteborg, Sverige

Mellandagsblues p\u00e5 Kom Bar
Sat, 27 Dec at 08:00 pm Mellandagsblues på Kom Bar

Bar Kom

S\u00c4TT INTENTIONER F\u00d6R 2026 - (endast f\u00f6r v\u00e5ra medlemmar)
Sun, 28 Dec at 06:00 pm SÄTT INTENTIONER FÖR 2026 - (endast för våra medlemmar)

Karl Staaffsgatan 20A, Göteborg

Mellandagsshow med Syster S\u00f6ren
Sun, 28 Dec at 07:00 pm Mellandagsshow med Syster Sören

Contrast Public House

Gothenburg is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Gothenburg Events