Helsingin XXV Flamencofestivaali FlamenKoko-illat: Ent-Hablando

Sat, 31 Jan, 2026 at 07:00 pm UTC+02:00

KokoTeatteri | Helsinki

Helsingin Flamencoyhdistys - Helsinki Flamenco Festival
Publisher/HostHelsingin Flamencoyhdistys - Helsinki Flamenco Festival
Helsingin XXV Flamencofestivaali FlamenKoko-illat: Ent-Hablando
Advertisement
Helsingin XXV Flamencofestivaali FlamenKoko-illat:
Ricardo Piñero: Ent-Hablando
31.1. klo 19 KokoTeatteri
FlamenKoko -iltojen Ent-hablando -konsertissa jereziläinen bassokitaristi Ricardo Piñero tutkii flamencon, rytmin, instrumenttien ja tanssin elävää vuoropuhelua yhdessä kitaristi Agustin de la Fuenten, laulaja Cañejo de Barbaten ja tanssija-palmero Juan Mateosin kanssa. Tämä taiturimaisten muusikkojen joukko vie kuulijan mukanaan musiikkimatkalle, jossa flamencokitaran ja -laulun juurevat perinteet yhdistyvät sähköbasson, palmasten ja tanssin rikkaaseen ja monimuotoiseen vuoropuheluun. Tule ja koe tämä ainutlaatuinen konsertti, jonka jälkeen ilta jatkuu KokoTeatterin tiloissa konserttiyleisölle suunnatulla lämminhenkisellä fiestalla ja open stage -ohjelmalla.

Tervetuloa!
Artistiesittely
Bassokitaristi Ricardo Piñero
Jereziläinen Ricardo Piñero on vaihtelunhaluinen muusikko, jolle flamenco on ilmaisun perusta ja väline oman kielen etsimiseen. Hän haluaa kuitenkin liikkua myös muilla vesillä ja kertoa muita tarinoita. Hän tekee töitä niin studiomuusikkona ja esiintyjänä kuin opettajanakin. Piñeron soittoa kuullaan laulaja José Mijitan tuoreella Al sur de la libertad -levyllä, ja hän on soittanut yhdessä Paco Ceperon ja Javier Patinon kanssa. Helsinkiin saapuvan kvartetin ohella hänellä on muitakin omia projekteja kuten fuusioflamencon Jazz Triando ja videotrilogia No es flamenco.
Flamencokitaristi Agustín de la Fuente
Jerezissä syntynyt Agustín de la Fuente oppi nuorena kitaransoittoa isältään ja jereziläisiltä kitaristeilta ja esiintyi Madridissa jo 15-vuotiaana. Hän on tehnyt kiertueita Espanjassa ja muualla Euroopassa, opetti viisi vuotta Sveitsiin perustamassaan kitarakoulussa ja on työskennellyt pitkiä aikoja Japanissa. Nykyään hän opettaa ja säestää sekä tanssi- että lauluteoksia ja toimii Tóbalo de Rondan peñan vakiokitaristina. Hänen soittotyylinsä on puhtaan jereziläinen.
Flamencolaulaja El Cañejo de Barbate
Cádizissa syntynyt El Cañejo alkoi laulaa jo lapsena isoäitinsä innostamana. Hän on laulanut lukuisien tanssiseurueiden kanssa ja esiintynyt peñoissa, teattereissa ja hotelleissa kaikkialla Espanjassa ja ulkomailla Yhdysvaltoja, Norjaa, Kiinaa ja Saudi-Arabiaa myöten.
Flamencotanssija Juan Mateos
Sevillalainen Juan Mateos aloitti uransa Barcelonassa muun muassa laulaja Duquenden ja kitaristi Chicuelon esityksissä. Hänet nähdään usein Cordobés- ja Los Tarantos -tablaoiden lavalla. Hän on myös kysytty palmero taiturimaisen rytmiikkansa ansiosta. Tanssijana hän on kekseliäs ja luova.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

KokoTeatteri, Hämeentie 3,Helsinki, Finland

Tickets
Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Helsinki

Hallanmaan juhlaesitys
Sat, 31 Jan at 06:00 pm Hallanmaan juhlaesitys

Teatteri Tuike

La 31.1. Sutela ja Salminen: Tunti Stand Uppia, klo 18
Sat, 31 Jan at 06:00 pm La 31.1. Sutela ja Salminen: Tunti Stand Uppia, klo 18

Teatteri Avoimet Ovet

Suomen Kuoronjohtajayhdistyksen Talvip\u00e4ivien konsertti
Sat, 31 Jan at 06:00 pm Suomen Kuoronjohtajayhdistyksen Talvipäivien konsertti

Käpylän kirkko

Kuorolaiva26
Sat, 31 Jan at 06:00 pm Kuorolaiva26

Länsisatama Terminaali 2

OlaRiddim - Equal Share 50th Session!
Sat, 31 Jan at 06:00 pm OlaRiddim - Equal Share 50th Session!

Olarin Panimo

Genesis, the Creation Story in an Immersive Light Show
Sat, 31 Jan at 06:45 pm Genesis, the Creation Story in an Immersive Light Show

Kallio church

BabaGen: Preparty Class with Jenna and Leo & Social
Sat, 31 Jan at 08:00 pm BabaGen: Preparty Class with Jenna and Leo & Social

Studio Pausa

Dingo \u2013 Pyh\u00e4 klaani 40v \/ Tavastia-klubi
Sat, 31 Jan at 08:00 pm Dingo – Pyhä klaani 40v / Tavastia-klubi

TAVASTIA-klubi

Kino Konepaja \/ A.Reikko & Kaupungin \u00e4\u00e4ni
Sat, 31 Jan at 08:00 pm Kino Konepaja / A.Reikko & Kaupungin ääni

Kino Konepaja

Revival Tour @ Boothill Rock Club, Helsinki
Sat, 31 Jan at 08:00 pm Revival Tour @ Boothill Rock Club, Helsinki

Boothill Rock Club

Toxic Club vol. 666: Ikivirhe, Rukous, M\u00f6rv, Love\/Sick
Sat, 31 Jan at 09:00 pm Toxic Club vol. 666: Ikivirhe, Rukous, Mörv, Love/Sick

Ravintola Käpygrilli

Sub Focus (UK), Kaapelitehdas, Helsinki 31.1.2026
Sat, 31 Jan at 09:00 pm Sub Focus (UK), Kaapelitehdas, Helsinki 31.1.2026

Kaapelitehdas

Helsinki is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Helsinki Events