Advertisement
Velkommen til Filosofisk hjørne med Erik Holien: «Det Permanente Bjørneboe- universet» på Havfuglen Café torsdag 9. april kl 19.00.Våren 2026 er det femti år siden forfatteren og «varsleren» Jens Bjørneboes tok sitt eget liv. Bøkene hans er imidlertid stadig aktuelle og kontroversielle. I en verden preget av stormakters overgrep, krig, terror, bestialitet, elitekorrupsjon, konspirasjonsteorier, desinformasjon, fryktmanipulering, massehysteri, overformynderi, hykleri, gruppetenkning, sensur og forfølgelse, er Bjørneboes forfatterstemme kanskje viktigere enn noen gang.
I kåseriet «Det permanente Bjørneboe-universet» vil idéhistoriker og forfatter Erik Holien argumentere for en reaktualisering av Jens Bjørneboes litteratur, samt redegjøre for forfatterens idéhistoriske forankring; fra antikkens Sokrates og Jesus til modernitetens Nietzsche og Sartre. Ikke minst skal vi innom noen av forfatterens samtidige inspirasjonskilder, som Hannah Arendt, Karlheinz Deschner og Arthur Koestler, som alle hadde betydning for Bjørneboes manifestasjoner av bestialitetens historie og det ondes problem. Det blir med andre ord et møte med den opprørske Bjørneboe, den bibelske Bjørneboe og den eksistensialistiske Bjørneboe.
* Innledningens varighet: cirka 40 minutter. Pause
* Diskusjon og samtale efterpå, cirka 1 time.
* Inngangsbillett: 150 kroner
* Antall plasser: 25
* Billetter kan forhåndsbestilles via
fabnite.no eller makrofon.no
*Det kan være mulig å kjøpe noen bill i døren, men da er en ikke garantert plass.
Om Filosofisk hjørne
Makrofon formidling og Nerdrum museum presenterer «Filosofisk hjørne» på Havfuglen café, første torsdagen i måneden. En innleder presenterer et tema med utgangspunkt i varierte filosofiske tilnærminger. Deretter åpnes rommet opp for spørsmål og samtale.
Begrensede plasser!
Velkommen!🌟
Advertisement
Event Venue
Nerdrum Museum, Agnes torg 10 3290 Stavern, Norway,Larvik, Norway
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.






