Den Dåliga Filmfestivalen 2025

Wed, 21 May, 2025 at 08:30 pm to Sat, 24 May, 2025 at 10:00 pm UTC+02:00

Bio Roy | Gothenburg

Bio Roy
Publisher/HostBio Roy
Den D\u00e5liga Filmfestivalen 2025 DEN DÅLIGA FILMFESTIVALEN
De allra flesta dåliga filmer man ramlar över under sitt liv är timmar man vill och kommer att glömma. En seg story, en kass dialog, ett förvirrande kameraarbete eller en dålig skådespelarinsats kan förstöra en kväll. Men vi vill också hävda att det finns dåliga filmer som är så urusla att de går varvet runt och blir sevärda igen. Välkommen till Den Dåliga Filmfestivalen och dess fjärde upplaga i ordningen - i år onsdag 21 maj till och med lördag 24 maj.
BILJETTSLÄPP 28 FEBRUARI KL 12.00: https://www.bioroy.se/den-daliga-filmfestivalen
Vi kunde återigen konstatera uppgivet att nästan ingen film ur Göteborg Film Festivals utbud 2025 handlade om en saneringsarbetare som hamnar i en behållare med farligt avfall och förvandlas till en superhjälte. Varför fanns det inte en enda film där Arnold Schwarzenegger gestaltar Mr. Freeze? Zombies kunde räknas på en hand och nästan all dialog lät helt normal? Okej, det sista är kanske inte sant, men i så fall lät den onormal på fel sätt.
Därför tvingas helt enkelt DDF återvända för sin fjärde upplaga och försvara sin titel som stadens viktigaste filmarrangemang. Konst handlar om att ge folket vad de vill ha - och folket vill ha muterade ormar.
Den Dåliga Filmfestivalens regler är tre:
1) Inga efterföljande samtal så som på alla andra filmfestivaler. Bara du och din hjärna på högvarv som lämnar salongen efter att ha sett typ filmen Frogs. Det är rätt tråkigt med samtal och vi tycker generellt att kulturvärlden borde ha färre sådana.
2) Vi ser nästan alltid om en film från en tidigare upplaga. I år är det dags att bjuda tillbaka det totala mästerverket Hard Ticket to Hawaii.
3) Lösbiljetter kostar 130 kr styck. Köper du biljett till minst sex filmer får du mängdrabatt och då kostar biljetterna istället 90 kr styck. Du kan endast göra det senare i vår foajékassa

Event Venue

Bio Roy, Kungsportsavenyen 45, SE-411 36 Göteborg, Sverige,Gothenburg, Sweden

Tickets

Sharing is Caring:

More Events in Gothenburg

Bakom lyckta d\u00f6rrar I (Vasastan) - Stadsvandring med Carl T. Ek
Wed, 21 May, 2025 at 06:00 pm Bakom lyckta dörrar I (Vasastan) - Stadsvandring med Carl T. Ek

Haga kyrkogata 2 Göteborg

Mariam The Believer | Support: Wilma Holmes
Wed, 21 May, 2025 at 07:00 pm Mariam The Believer | Support: Wilma Holmes

Skeppet GBG

Annika Norlin & Jonas Teglund | Pustervik, G\u00f6teborg
Wed, 21 May, 2025 at 07:00 pm Annika Norlin & Jonas Teglund | Pustervik, Göteborg

Pustervik, Järntorgsgatan 12, 41301 Gothenburg, Sweden

Blues i H\u00e4ngmattan, Basement blues
Wed, 21 May, 2025 at 07:00 pm Blues i Hängmattan, Basement blues

Café Hängmattan

Tematr\u00e4ff - att s\u00f6ka f\u00f6rskoleplats
Thu, 22 May, 2025 at 01:00 pm Tematräff - att söka förskoleplats

Öppna förskolan Kojan, Familjecentralen Sandarna

Vandrande Skog
Thu, 22 May, 2025 at 05:00 pm Vandrande Skog

Götaplatsen

Seans med Maia
Thu, 22 May, 2025 at 06:30 pm Seans med Maia

Karl Staaffsgatan 20A, Göteborg

Let Me Lestertain You \u2013 Humorshow om G\u00f6teborgs pophistoria
Thu, 22 May, 2025 at 07:30 pm Let Me Lestertain You – Humorshow om Göteborgs pophistoria

Göteborgs Konserthus

Vlad Ilich: I'm Not Russian
Thu, 22 May, 2025 at 08:00 pm Vlad Ilich: I'm Not Russian

The Abyss

Vi ses p\u00e5 hamna 2025
Fri, 23 May, 2025 at 11:30 am Vi ses på hamna 2025

Öckerö Kommun, Öckerö, Sweden

Gothenburg is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Gothenburg Events