Advertisement
DAÐI FREYR [ISL]26 september – Pustervik, Göteborg
Biljettsläpp fredag 25 april klockan 10.00 via Luger.se
___
Den Islandsfödda och numer Berlinbaserade musikern Daði Freyr hade ägnat sig åt musik i över ett decennium innan hans karriär tog ordentlig fart med Eurovisionhiten ”Think About Things” 2020. Att Daði Freyr skulle fortsätta göra avtryck även utanför Eurovisionvärldens gränser var genast tydligt, och i skrivande stund har han besökt Sverige vid flera tillfällen och släppt både singlar och ett album.
Trots att 2020 års Eurovision Song Contest ställdes in till följd av pandemin så stod det snabbt klart att Daði Freyr och hans band Gagnamagnið redan hunnit nå ett betydande mått av framgångar med sitt bidrag. ”Think About Things” var syntfunkigt medryckande och dess musikvideo blev en viral succé – något som även Russell Crowe och Jennifer Garner var mer och bidrog till.
Allt började i hans hemmastudio i Berlin. Texten till ”Think About Things” är direkt inspirerad från Daðis erfarenhet av att bli pappa. 2021 tog han och bandet Eurovision-revansch i Rotterdam med bidraget ”10 years” – en låt som denna gång handlade om hans äktenskap. Med sina ärliga låttexter och sin självklara scennärvaro har Daði Freyr tagit publiken med storm, och 2023 landade albumet I Made an Album. Nu är mer ny musik på ingång med tillhörande turné.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Pustervik, Pustervik, Järntorgsgatan 12,Gothenburg, Sweden
Tickets