BAMBARAOUI med gäster, DJ Ekvatorbaren på café Marmelad

Fri, 22 Aug, 2025 at 07:00 pm UTC+02:00

Marmelad, Cafe I Majorna | Gothenburg

BAMBARAOUI med g\u00e4ster, DJ Ekvatorbaren p\u00e5 caf\u00e9 Marmelad
Advertisement
Missa inte chansen att höra äkta gnawa och jägarmusik med 2 av de största mästarna inom sina traditioner!
Det blir en magisk kväll på café Marmelad i hjärtat av Majorna. DJ Ekvatorbaren sätter pulsen innan och efter konserten.

Med ena foten i tradition och andra i framtiden bjuder Bambaraoui på ett helt unikt sound.
I bandet ingår bland annat Aziz Arradi, gnawa mästare från Marrakech, Marocko.
Boubacar Samaké, mästare i bambara jägarnas musik från Bamako, Mali.
Said Belhaj, musiker från Göteborg med 25 års erfarenhet av gnawa och jägarmusik.
https://soundcloud.com/bambaraoui

@bambaraoui
Inträde: 100:- på plats. Kom i tid -begränsat antal platser!

För mer läsning:
Gruppen har sina rötter i gnawamusik från Marocko och jägarmusik från Mali. Med ena foten i dessa traditioner och andra i mer nutida musik bildar bandet ett helt unikt sound.
Det är en av de första gångerna då mästermusiker från dessa 2 traditioner möts.
Bambaraoui söker, och finner, gnawans rötter i Bambara jägarnas musik.
Guimbrin och jägarharpan möts på många vis på ett helt självklart sätt.
Bambaraoui spelar dels helt traditionella låtar från gnawans och jägarmusikens repertoar, de flesta i gränslandet mellan dessa fast med nya arr.
Vidare söker sig musiken till blues, funk och moderna dansmusik, stilar som på ett eller annat sätt har sitt ursprung i Västafrika.
Bambaraoui är en resa till det förflutna, nutid och in i framtiden.
Jägarmusik:
Bambara jägarna (”donso” på språket bambara) i dagens Mali, Burkina Faso, Elfenbenskusten är ett förislamskt brödraskap som funnits sedan Mande imperiets grundare Sunjata Keitas tid. Förutom att de är jägare är de även magiker, helare, musiker och fredsbevarare.
Huvudinstrumentet i deras musik är den 6 strängade harplutan donso n’goni (jägar harpa) som ackompanjeras av metallskrapan ”karayén” och sång (på språket bambara).
Bambara jägarnas musik är en av världens äldsta obrutna musiktraditioner som fortfarande spelas aktivt idag.
”Karamogo” är mästermusikern som leder musiken och jägar ritiualerna.
Sidokommentar: Det är första gången man kan få chansen att höra jägarmusik i Sverige och Norden.
Artister som Oumou Sangaré m fl. spelar en vidareutveckling av jägarmusiken i en mer populär variant som bland annat kallas för the Wassoulou Sound. Här spelar man en modernare version av donso n’goni kallad kamélé n’goni (ungdomens harpa).
Gnawamusik:
De första gnawa musikerna kom framförallt med den trans sahariska slavhandel från dagens Mali, Senegal mm till Marocko och större delen av Nordafrika. I ex Marocko blandades deras musik och tro med islam och sufism och skapade en sorts kult som är levande än idag.
Gnawans huvudsakliga helgon är sidna Bilal, profeten Mohammeds förste muezzin / böneutropare. Han var en svart slav från Abessinien som frigavs och blev muslim, sägs haft en vacker röst med en helande kraft. Samma öde kan sägas om gnawans ättlingar.
Musikens traditionella kontext är de helande trans ritualerna som kallas för ”lila” (natt på arabiska).
I gnawamusik spelas den 3 strängade baslutan guimbri (även känd som sintir eller hajhouj), qarqabou (metall kastanjetter), t’bel (trumma) och sång (som sjungs på arabiska).
M’allem är titeln på mästermusikern som leder musiken och ritualerna.
Sidokommentar: Jägar och gnawamusik har många likheter då gnawans ursprung kommer från Afrika söder om sahara.
Bland annat Christer Bothén (svensk jazz och världsmusiker) var tidig med att blanda dessa stilar på skivan ”Trance Dance” där han spelar både guimbri och donso n’goni.
Samtidigt som gnawa lever vidare i sin traditionella form kan man numera höra musiken som en sorts folklore och är väldigt populär i Marocko och i världsmusik kretsar.
Avslutningsvis skulle man kunna säga att dessa musiktraditioner delvis ligger till grund för gospel, jazz, blues, soul, funk, disco, hip hop mm.
Trio Bambaraoui är:
m’allem Aziz Arradi: guimbri, sång
Marrakech, Marocko.
Gick tidigt i lära för 2 av Marockos mest respekterade gnawa mästare: m’allem Sam från Casablanca och m’allem Abdellatif Sidi Amara från Marrakech.
Efter att själv ha blivit mästare, bodde Aziz i Spanien i många år och spelade gnawa i en mer modern tappning med bl a Omar Soza, Hindi Zahra, grupperna Nass Marrakech, 08 (med medlemmar ur Manu Chaos Radio Bemba) mm.
Han är idag en av Marockos mest rutinerade gnawa mästare både inom och utanför traditionen.
karamogo Boubacar Samaké: donso n’goni, sång
Bamako, Mali.
Son till den legendariske Sibirisk Samaké och därmed gått i sin fars fotspår sedan tidig ålder. Han lärde sig den traditionella repertoaren och turnerade med sin far både på jägar ceremonier i Mali men även världsmusik festivaler runt om i världen.
Idag bor Boubacar i Paris och har bl a sin egna grupp ”Siraba” som nyligen spelade in med Peter Gabriels Real World.
Said Belhaj: slagverk / trumset
Göteborg, Sverige.
Frilansmusiker från Göteborg som spelat gnawa och jägarmusik i över 20 år. Gått i lära för Christer Bothén samt olika mästare i Marocko och Mali.
Spelat i bland annat grupperna Giddabush, TREQ -gnawa, Nuru Kane & Bayefall Gnawa, Sagagnass Soundsystem.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Marmelad, Cafe I Majorna, Gothenburg, Sweden

Sharing is Caring:

More Events in Gothenburg

BLUTALKS \u2502 En Broderlig Fredag - kom n\u00e4ra br\u00f6derna Lundqvist\ud83c\udfd2\ud83d\udc99
Fri, 22 Aug at 05:00 pm BLUTALKS │ En Broderlig Fredag - kom nära bröderna Lundqvist🏒💙

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Gothenburg

Graveyard | Bryggan
Fri, 22 Aug at 05:00 pm Graveyard | Bryggan

Bryggan Ringön

Songs of Boda - Reveljens Sommarkrog
Fri, 22 Aug at 05:00 pm Songs of Boda - Reveljens Sommarkrog

Skeppet ärans väg 11, 426 71

Camp Banzai 2025
Fri, 22 Aug at 05:30 pm Camp Banzai 2025

herkulesgatan 56, 417 01 Gothenburg, Sweden

INTERNATIONAL RALLY WEST COAST SWING 2025 PRACTICE \u2013 G\u00d6TEBORG
Fri, 22 Aug at 06:30 pm INTERNATIONAL RALLY WEST COAST SWING 2025 PRACTICE – GÖTEBORG

Chalmers University of Technology

BAW - Blues After Work + blues dance taster
Fri, 22 Aug at 06:30 pm BAW - Blues After Work + blues dance taster

West Coast Jitterbugs

Vi hyllar Tina Turner \u2013 Zara Scott band
Fri, 22 Aug at 08:00 pm Vi hyllar Tina Turner – Zara Scott band

Adolf edelsvärds gata 11, 41451 Gothenburg, Sweden

CLUELESS - Klassiker p\u00e5 Bio Roy
Fri, 22 Aug at 08:15 pm CLUELESS - Klassiker på Bio Roy

Bio Roy

Groundhog (UK) - IMPROFEST 2025
Fri, 22 Aug at 08:20 pm Groundhog (UK) - IMPROFEST 2025

Örngatan 6, 41667 Gothenburg, Sweden

Premi\u00e4r f\u00f6r Augustifamiljen i The Post Bar!
Fri, 22 Aug at 09:00 pm Premiär för Augustifamiljen i The Post Bar!

Drottningtorget 10, 411 03 Bö

Officiella efterfesten till GRAVEYARD 22\/8
Fri, 22 Aug at 10:00 pm Officiella efterfesten till GRAVEYARD 22/8

Monument 031

Gothenburg is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Gothenburg Events