Advertisement
Serdecznie zapraszamy na trzecie spotkanie Klubu Czytelniczego Sound Studies!📆 Kiedy? Poniedziałek, 13.01.2025
📍Gdzie? Instytut Kultury Polskiej UW, sala nr 3
📬 Jak się zapisać? Wystarczy zgłosić chęć uczestnictwa na maila: [email protected]. W wiadomości zwrotnej wyślemy teksty i będziemy informować o kolejnych spotkaniach. Osoby już zapisane oczywiście nie muszą pisać kolejny raz.
W sieci różnych metodologicznych orientacji w dzisiejszych sound studies akustemologia zajmuje miejsce szczególne. Podejście zaproponowane na początku lat 90. przez Stevena Felda wywiera głęboki wpływ na pole badań, choć tak naprawdę niewiele osób określa się mianem akustemolożek / akustemologów. Wiele osób jednak wchodzi na teren akustemologii, uprawiając ją na różne sposoby. Zapraszamy na spotkanie wokół metodologii badań tego, jak audiosfera kształtuje nasze myślenie i postrzeganie świata – a także wokół tego jak możemy czerpać z niej inspiracje i poddawać różnym adaptacjom.
Spotkanie poprowadzi Antoni Michnik. Porozmawiamy o tekstach Stevena Felda i Marka M. Smitha (obowiązkowe) oraz Holgera Schulze (dla chętnych).
Antoni Michnik (IS PAN) – doktor nauk humanistycznych (doktorat u prof. Krystyny Duniec na temat audiosfery I wojny światowej), badacz sound studies, performer, kurator. Członek założyciel researchersko-performatywnej Grupy ETC. W latach 2013-2024 redaktor w magazynie „Glissando”, od początku 2025 w redakcji „Kontekstów / Polskiej Sztuki Ludowej”. Od roku 2020 w zespole kuratorskim festiwalu muzyki improwizowanej Ad Libitum. Specjalizuje się w wykładach performatywnych. Szykuje się do wydania rozprawy doktorskiej, prowadzi różne dalsze badania w zakresie sound studies.
========
Klub Czytelniczy Sound Studies – przestrzeń dla osób zainteresowanych kulturowymi, społecznymi, filozoficznymi, ekologicznymi i technologicznymi aspektami dźwięku. Na naszych spotkaniach analizujemy, jak dźwięk wpływa na codzienne życie, tożsamość, historię i doświadczenia wspólnotowe.
Spotkania Klubu odbywają się w poniedziałki, w godzinach 18:15-20:00, mniej więcej raz na 3 tygodnie, przez cały rok akademicki 2024/2025. Mają konwersatoryjny charakter. Na każdym z nich gościmy badaczy_czki zajmujące się omawianym zagadnieniem i reprezentujące różne perspektywy – kulturoznawcze, artystyczne, socjologiczne, historyczne czy ekokrytyczne – i rozmawiamy o przeczytanych wcześniej tekstach.
Sięgamy po teksty w języku polskim i angielskim. Choć inicjatywa ma miejsce w przestrzeni uniwersyteckiej, nie wymaga od osób uczestniczących ugruntowanej wiedzy. Klub czytelniczy jest oddolną, samopomocową i inkluzywną inicjatywą, służącą wspólnemu pogłębianiu wiedzy z zakresu sound studies.
Klub powstał z inicjatywy Anny Horodyskiej, Agaty Klichowskiej i Bartosza Nowaka. Do kontaktu z nami drogą mailową zapraszamy także w sprawie propozycji tematów spotkań lub wyrażenia chęci poprowadzenia zajęć.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28,Warsaw, Poland