Adventskirtan – Mantrasång på vackra Brännö!

Sun Nov 30 2025 at 02:00 pm to 04:00 pm UTC+01:00

Brännö Kundaliniyoga | Gothenburg

Kundalini Bhakti
Publisher/HostKundalini Bhakti
Adventskirtan \u2013 Mantras\u00e5ng p\u00e5 vackra Br\u00e4nn\u00f6!
Advertisement
Fira första advent med mantrameditation & livemusik.
Plats: Brännö Kundaliniyoga , Jydeklovan 9, 430 85 Brännö
Tid: 14.00-16.00 + te/kaffe och rawfoodfika
Varmt välkomna till ännu en kirtan på Brännö Kundaliniyoga! Vi samlas när vintermörkret sänker sig för att med hjälp av mantrasångens kraftfulla vibrationer tända ljuset i våra hjärtan. Vi landar in i den mjuka stillhet som hör adventstiden till och öppnar samtidigt upp för glädjefylld samhörighet i den gemensamma sången. Tillsammans sänder vi också ut en bön om frid och fred – i världen och i vårt inre.
Vi inleder med ett kortare yogapass som får oss att landa i kroppen. Sedan fortsätter vi med att sjunga en rad mantran ihop. Mantrasång är en kraftfull yogisk teknik som ger djupgående positiva effekter på såväl kropp som sinne. När vi sjunger tillsammans blir upplevelsen extra stark.
All musik spelas live och leder kirtan gör Maria Mebius-Schröder, Christian Jormin och Susanna Mattsson, alla erfarna yogalärare och stora mantraälskare. Har du ett eget instrument är du varmt välkommen att ta med det så spelar vi tillsammans.
Efteråt (mellan 16-17) serveras härlig hemgjord rawfoodfika.
Antalet platser är begränsade så vänta inte för länge med din anmälan. Det brukar bli fullt! Intäkterna går oavkortat till välgörenhet. På så sätt kan det som gör gott för oss själva också göra gott för andra.
OM OSS
Maria & Christian
Maria och Christian driver tillsammans Brännö Kundaliniyoga sedan 2013 i sin egna yogastudio på Brännö. De är båda internationellt certifierade yoga och meditationslärare och gongmästare, utbildade av Mehtab Benton.
Maria är professionell dansare / improvisatör och har under sin 35-åriga danskarriär praktiserat olika yogatraditioner som hatha, iyengar vinyasa och ashtangayoga. Utifrån sin fördjupade kunskap om kroppen och rörelsens potential att frigöra energi ger Maria en extra dimension till sin yogaundervisning.
Christian är en väletablerad och internationellt verksam jazz- och världsmusiker med piano och slagverk som huvudinstrument. I sin yogaundervisning spelar Christian på gong, handtrummor, sångskålar och piano. Med instrumenten skapar han ett extra djup åt mantrameditationerna och djupavslappningen.
Susanna
Susanna är yoga-, meditationslärare och devotional singer och har undervisat i yoga i mer än 20 år runt om i Sverige och världen. Hon är en hängiven bhaktiyogi och hennes klasser genomsyras det öppna hjärtats energi med mantrasång till livemusik på gitarr, harmonium eller shrutibox. Susanna har ett djupt intresse för Indiens rika mytologi och yogans filosofi och använder dem ofta som utgångspunkt för sin undervisning. Till vardags håller hon klasser på Yogarummet Majorna. Hon reser regelbundet till Indien för fördjupning och inspiration och har undervisat i mantrameditation och kroppsställningar på ett flertal yogalärarutbildningar.
Anmälan:
www.brannokundaliniyoga.com eller sms:a Maria: 0707-929254
Pris: 250-350 kronor (välj själv – intäkterna går till välgörenhet)
Vägbeskrivning: Ta färjan från Saltholmen mot Brännö Rödsten kl 13.15-13.33. Promenera till Jydeklovan 9, tar 15-20 min
Tillbaka går färjan kl 17.38-17.56
Varmt välkomna!
Maria, Christian, Susanna
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Brännö Kundaliniyoga, Jydeklovan 9, SE-430 85 Göteborg, Sverige, Gothenburg, Sweden

Sharing is Caring:

More Events in Gothenburg

POLONIA ZABAWA ANDRZEJKOWA
Sat, 29 Nov at 07:00 pm POLONIA ZABAWA ANDRZEJKOWA

SURR ARENA

Belsepub: NOISE LOVELESS NIGHT
Sat, 29 Nov at 07:00 pm Belsepub: NOISE LOVELESS NIGHT

Kristinelundsgatan 14, 411 36 Gothenburg, Sweden

Skull Parade & D\u00f6d Sol
Sat, 29 Nov at 08:00 pm Skull Parade & Död Sol

Wieselgrensplatsen 11, 417 17 Gothenburg, Sweden

DELIRIUM \u25b2 29 november \u25b2 EDDIE DARK (live)
Sat, 29 Nov at 09:00 pm DELIRIUM ▲ 29 november ▲ EDDIE DARK (live)

Maj12

BLACK DIO @ FRANSES
Sat, 29 Nov at 10:00 pm BLACK DIO @ FRANSES

Västra vägen 11, 475 42 Hönö Klava, Sweden

Mellan fotografi och broderi \u2013 workshop med Jaana Sundstr\u00f6m
Sun, 30 Nov at 01:00 pm Mellan fotografi och broderi – workshop med Jaana Sundström

Hasselblad Center i Göteborgs konstmuseum

Dirty Loops | G\u00f6teborg 30 nov | Gothenburg Film Studios
Sun, 30 Nov at 06:00 pm Dirty Loops | Göteborg 30 nov | Gothenburg Film Studios

Gothenburg Film Studios

HOWARD JONES | G\u00d6TEBORG TR\u00c4DG\u00c5R\u00b4N
Sun, 30 Nov at 07:00 pm HOWARD JONES | GÖTEBORG TRÄDGÅR´N

Trädgår'n

POLONIA LIVE MUSIK FESTIVAL
Sun, 30 Nov at 07:00 pm POLONIA LIVE MUSIK FESTIVAL

SURR ARENA

Dirty Loops in G\u00f6teborg
Sun, 30 Nov at 08:00 pm Dirty Loops in Göteborg

Gothenburg Film Studios

V\u00e4lkommen p\u00e5 m\u00e5larkv\u00e4ll\/budskap endast f\u00f6r medlemmar!
Mon, 01 Dec at 06:00 pm Välkommen på målarkväll/budskap endast för medlemmar!

Karl Staaffsgatan 20A, Göteborg

GJO: Jazz@Park Lane - Peter Asplund "The christmas feeling"
Mon, 01 Dec at 06:30 pm GJO: Jazz@Park Lane - Peter Asplund "The christmas feeling"

Park Lane Club

Gothenburg is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Gothenburg Events