Advertisement
𝐀𝐃 𝐀𝐒𝐓𝐑𝐀. Dzień kosmosu w bibliotece29.03.2025 | godz. 11:00
DBP | Rynek 58 | III piętro | Sala 35
wstęp wolny
Wiosną 2025 roku dr Sławosz Uznański-Wiśniewski jako drugi Polak w historii poleci w kosmos, a jako pierwszy z naszych rodaków stanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Misja „IGNIS” rozgrzała wyobraźnię wszystkich miłośników gwiezdnych podróży, ale również tych, którzy wcześniej nie interesowali się rozwojem polskiego sektora kosmicznego. Zainteresowanie tematyką kosmiczną, zarówno związane z misją „IGNIS”, jak i ostatnimi odkryciami oraz rozwojem technologii kosmicznych, chcemy połączyć z miłością do literatury i filmu.
Zapraszamy do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej w sobotę (29 marca 2025) na dzień poświęcony kosmosowi i literaturze sci-fi. W programie wykłady popularnonaukowe i popkulturowe, które wygłoszą naukowcy i propagatorzy nauki oraz spotkanie z pisarzem, Marcinem Podlewskim, autorem cyklu „Głębia”.
𝐏𝐑𝐎𝐆𝐑𝐀𝐌:
🚀 11:00-12:00
Od ziemskich testów do kosmicznych wyzwań: przygotowanie astronautów do lotu na ISS.
Wykład PWr in Space.
Podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną to coś więcej niż spektakularny start rakiety. To lata wymagających przygotowań, które testują granice ludzkiej wytrzymałości – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. W tym wykładzie przyjrzymy się wszystkim etapom przygotowań do misji na ISS – od skrupulatnej selekcji kandydatów, przez zaawansowane szkolenia fizyczne i techniczne, aż po adaptację do życia w mikrograwitacji. Zobaczymy, jak te różnorodne elementy łączą się w spójny i starannie zaplanowany proces, który nie tylko umożliwia realizację ambitnych celów naukowych, ale także pozwala przekroczyć granice ludzkiej wytrzymałości w przestrzeni kosmicznej.
🚀 12:15-13:15
Rakietowy Warsztat – Od Teorii do Konstrukcji.
Wykład PWr in Space
Dołącz do interaktywnej prezentacji, podczas której poznasz zasady działania i budowy silnika rakietowego! W trakcie wydarzenia przejdziemy przez kluczowe etapy konstrukcji, a Ty będziesz miał okazję zbudować silnik rakietowy razem z nami.
🚀 13:30-14:30
Astrofizyka w filmie “Interstellar”.
Wykład Kamila Bicza
"Interstellar" zachwycił widzów niezwykłym wizualnym przedstawieniem kosmosu. Ale jak wiele z tego, co zobaczyliśmy na ekranie, ma oparcie w rzeczywistości? Podczas wykładu zajrzymy za kulisy powstawania najbardziej ikonicznych scen filmu – od spektakularnego przelotu przez tunel czasoprzestrzenny po zapierającą dech wizualizację dysku akrecyjnego czarnej dziury. Odkryjemy, jak nauka i wyobraźnia połączyły siły, by stworzyć jedne z najbardziej realistycznych obrazów kosmosu w historii kina.
🚀 14:45-15:45
Nauka wbrew logice - czyli jak astrobiolog poszukuje życia w kosmosie.
Wykład Jakuba Jańca
"Nocne, rozgwieżdżone niebo skłania do refleksji. Gdy patrzymy w górę, w naszych głowach rodzą się pytania – a jedno z nich powraca od wieków: Czy jesteśmy sami?
Dziś, po raz pierwszy w historii, dysponujemy technologią, która pozwala nam szukać odpowiedzi na to fundamentalne pytanie. Astrobiologia, dziedzina na styku astronomii, biologii i chemii, bada możliwość istnienia życia poza Ziemią – zarówno w odległych zakątkach galaktyki, jak i w naszym kosmicznym sąsiedztwie.
Czy na Marsie lub lodowych księżycach Jowisza mogą istnieć formy życia? Jak współczesna nauka zmienia fantastykę naukową w rzeczywistość? Zapraszam na spotkanie, podczas którego wspólnie wyruszymy na poszukiwanie życia we Wszechświecie!"
🚀 16:00-17:00
Armagedon w 2032? Jak się ratować bez Brusa Willisa.
Wykład dr Anny Łosiak
Obserwacje z grudnia 2024 wskazują, że planetoida 2024 YR4 o średnicy od 40 do nawet 100 metrów może uderzyć w Ziemię w 2032 r. Stwierdzono też, że najprawdopodobniej jest to planetoida kamienna i ustalono, że strefa, która może być zagrożona, przebiega w okolicach równikowych, od Kostaryki przez Afrykę aż do Indii. Ryzyko zderzenia do 2032 r. Oszacowano na od 1,3 proc. do nawet 6 proc. – to największe kosmiczne zagrożenie, od kiedy je monitorujemy. Zagrożenie jest realne, ale jakie mogą być konsekwencje zderzenia?
🚀 17:15-18:45
Kosmiczni żeglarze - o istniejących i fantastycznych napędach statków kosmicznych w realnym świecie, literaturze i filmie. Wykład Marcina Podlewskiego
Marzenie o podboju kosmosu towarzyszy nam od chwili, gdy człowiek po raz pierwszy spojrzał w gwiazdy. Dzięki postępowi w nauce powoli odrywamy się od Ziemi, zawieszamy na jej orbicie satelity i lądujemy na Księżycu. Ale nasze pragnienia sięgają znacznie dalej! Czy uda się nam naprawdę sięgnąć gwiazd? Marcin Podlewski, autor bestsellerowej space opery „Głębia”, zaprasza na wykład o kosmicznych statkach - i tych prawdziwych, i tych wymyślonych przypominając, że każde technologiczne odkrycie ma swój początek w naszej wyobraźni.
Wydarzenie towarzyszące 27.03.2025:
🎲 16:00-21:00
Zgrajmy się! Planszówki sci-fi
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Rynek 58, 50-116 Wroclaw, Poland, Rynek 58, 50-116 Wrocław, Polska,Wroclaw, Poland