Advertisement
Kom med, når vi på forårets første dag samles og går for FRED, HÅB, FRIHED OG MEDMENNESKELIGHED i København.Foråret markerer begyndelsen på nyt. Lyset vender tilbage, jorden vågner, og det, der har ligget i dvale eller er blevet sået, kan nu begynde at spire.
Vi sætter fokus på HÅBET, som vi mener er livsnødvendigt. Selv efter lange perioder med mørke, konflikt og splittelse kan håb og handling vise os en vej – også når vi endnu ikke kan se den. HÅB holder forbindelsen til livet åben og gør os bevægelige. Faktisk vil vi påstå, at det at håbe i sig selv er en handling: et valg om ikke at overgive sig til mørket.
Kom og gå med os søndag d. 1 marts kl. 15-17 – sammen lader vi håbet spire og sprede sig ud i verden 🌱
Alle er velkomne, høj som lav, blot man bærer et dybfølt ønske om fred, tolerance og medmenneskelighed i hjertet. Polariserende eller vrede budskaber er ikke velkomne, også selvom de kan være nok så berettigede.
FREDSBEVÆGELSEN - for det, der forener os, er opstået ud fra et dybtfølt ønske at sprede fred, lys og markere, at vi er mange der er trætte af krig, polarisering, had og magtstyring. Vi ønsker at leve i fred og fordragelighed med hinanden, vise respekt for og give rum for hinandens meninger og forskelligheder, passe på vores fælles jord, passe på de der ikke har det let her i verden og skabe et sundt kærligt fundament for de børn, der skal føre vores verden videre.
✨Fred starter i den enkelte. Sammen kan vi skabe bevægelsen mod en kærligere verden.✨
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Israels Plads, Vendersgade 6D, 1361 København K, Danmark, Copenhagen , Denmark
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.








![Jinjer [Support: Unprocessed + Textures] - UDSOLGT - Amager Bio](https://cdn-ip.allevents.in/s/rs:fill:500:250/g:sm/sh:100/aHR0cHM6Ly9jZG4tYXouYWxsZXZlbnRzLmluL2V2ZW50czIvYmFubmVycy8wMTc2OWJlMTg3NTZkMjIwYTJjMTI3YWM0NzFlNDg3MzYyYTdmYjZlOWY4ZTIyMzg4ZTAyMzFjZjE2NzZkODljLXJpbWctdzEyMDAtaDYyOC1kY2U5ZDBhOC1nbWlyP3Y9MTc2ODIyNDM1MA.avif)

