Advertisement
Turkua hemmotellaan: Tervetuloa tanssimaan ihanaa itämaista tanssia Tuijan ohjauksessa la 26.4! Madam Tuija Rinne on kiistatta Suomen merkittävin opettaja, jonka tieto, taito ja pedagoginen kyky on vailla vertaa. Hän on egyptiläisen tanssin ammattilainen, kaikkien opettajien opettaja joka kulkee vahvasti Mahmoud Redan jalanjäljissä. Merkittävä ura jatkuu edelleen. Tuija opettaa pääkaupunkiseudulla lähi sekä etätunteja, ohjaa omaa esiintyvää ryhmää ja opettaa ympäri Suomen. Monet, monet harrastajat ovat saaneet nauttia hänen käsittämättömistä, tunteellisista egyptiläisistä koreografioista ja loistavasta opetuksesta.
Turun kursseilla emme opettele tällä kertaa koreografiaa vaan keskitymme kahteen eri osa-alueeseen: Soittimiin sekä jalkatekniikkaan. Teemoina ovat
⚜️Tanssia eri soittimiin⚜️sekä
⚜️Tanssijan jalkatyöskentely”⚜️
Kurssit on tarkoitettu ihan kaikille itämaisen tanssin harrastajille. Lämmin suositus: Jos olet tanssi taipaleesi alussa, Tuijan perusteet ovat kultaakin arvokkaampia. Jos taas olet jo vanha kettu niin Tuijan ohjauksessa opit uusia vivahteita, korjaat maneereja ja haastat itsesi oppimaan edelleen uutta. Kuten itse asian näen, Tuijan opissa oppii nauttimaan tanssista enemmän.
Lämpimästi TERVETULOA mukaan tanssimaan, olet odotettu! Ohessa kurssisisällöt ja aikataulut. Tunnit pidetään Bolerolla (sali 3) os. Uhrilähteenkatu 2, Turku. Jos tulet omalla autolla, ilmaista parkkitilaa on runsaasti pihassa. Kurssien 💸 hinnat ovat a’ 35€, molemmat kurssit yht. 65€.
Maksu kaksi viikkoa ennen tapahtumaa. Jos et pääsekään jostain syystä osallistumaan, rahaa ei valitettavasti palauteta, mutta maksun voi käyttää hyväkseen muissa tapahtumissani (tanssitunnit, opettaja vierailut, tapahtumat, näytökset)
Ilmoittautumiset yv /whatapp tai [email protected]
Tanssien, Ilona ♥️
Kurssisisällöt
⚜️La 26.4 🕰️ 11:30-13:00⚜️
”Tanssia eri soittimiin”
Itämaisen tanssin musiikki on rikasta, täyteläistä, vaihtelevaa, moniulotteista, meille niin rakasta, yksinkertaisesti koko tanssin ydin. Tanssija on osa musiikkia ja orkesteria, ja tanssijan tehtävänä on tuoda näkyväksi musiikin tunnelmaa ja sävyjä. Sanotaan, että musiikki kertoo mitä tehdään. Mutta tunnetko musiikin soittimia 🪗🪘🪈🎻🪕? Entä mikä soitin herättää tietyn liikkeen tai tietyn tavan tanssia? Mitä tarkoittaa Taksim? Ihana aihe, jossa vartalo saa liikkua ihanaan musiikkiin ja eri soittimiin Tuijan oivaltavassa opissa!
⚜️La 26.4 🕰️ 13:15-14:45
”Tanssijan jalkatyöskentely”
Nilkat, polvet, lonkat ja jalat 🦶🦵🩰lempeästi ojennukseen! Tanssin sulavuus lähtee alhaalta ylöspäin. Tanssijan tavaramerkki on sulava liike, mutta miten se onnistuu? Pitääkö sanonta paikkaansa, että tanssijalla on vahvat jalat ja voima lähtee maasta. Entä vaikuttaako jalkojen työskentely muuhun liikekieleen?
Jokaisen tanssijan tarpeeseen tuleva ja supertärkeä kurssi jossa laitamme sanalla sanoen jalalla koreaksi (ja ehkä jopa kannat kattoon 🤭)
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Turku, Finland